Publikohet dokumenti i rrallë: Para 33 vitesh në Dragot u hapën 674 varre

Në Dragot të Tepelenës kanë nisur gërmimet për eshtrat e ushtarëve grekë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore, në kuadër të marrëveshjes së ministrave të Jashtëm Ditmir Bushati dhe atij grek Nikos Kotzias.

Nëpërmjet një statusi ish drejtori i Arkivës në Ministrin e Brendshme Kastriot Dervishi ka kujtuar s kjo nuk është hera e parë që autoritetet greke nisin gërmimet e vareve. Sipas Dervishit 33 vite më parë ka patur disa grime të tjera, bëhet fjalë për 5-14 shtator 1985 ku u hapën 674 varre si dhe 220 gropa në të cilat nuk u gjetën eshtra. Këto të dhëna Detrvishi i ka shoqëruar edhe me procesverbale.

Kujtojme që sipas marrëveshjes paraprake, në varreza do të vendoset mbi çdo varr një kryq, ose një simbol kombëtar me përmasa të përcaktuara. Në rastet që nuk do të ketë identifikim të eshtrave, ato do të vendosen në formatin mural pa emërtim. Në vendngjarje sot ka qenë e pranishme edhe ambasadorja greke në Tiranë./ZgjohuShqiptar.info

Me poshte statusi i plote i Dervishit:

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Publikohet dokumenti i rrallë: Para 33 vitesh në Dragot u hapën 674 varre
Publikohet dokumenti i rrallë: Para 33 vitesh në Dragot u hapën 674 varre
https://3.bp.blogspot.com/-w5i8Tv0HxII/WmcA1VmKeHI/AAAAAAAAP4o/Oc7DzptZJJw3esAqfff7hal_33TUWnsNwCLcBGAs/s640/26907126_1558588324188997_3966194867828283441_n.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-w5i8Tv0HxII/WmcA1VmKeHI/AAAAAAAAP4o/Oc7DzptZJJw3esAqfff7hal_33TUWnsNwCLcBGAs/s72-c/26907126_1558588324188997_3966194867828283441_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/publikohet-dokumenti-i-rralle-para-33.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/publikohet-dokumenti-i-rralle-para-33.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy