Qeveria e Maqedonisë reagon kundër bllokimit të ligjit për gjuhën shqipe nga Ivanov

Qeveria ka reaguar pas vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov të mos nënshkruajë Ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe thonë se ai është në pajtim me Kushtetutën dhe i avancon të gjithë gjuhët e jo vetëm atë shqipe.

“Në këtë rast duam që dhe njëherë të themi se gjithë rregulloret e ligjit për përdorimin e gjuhëve janë në pajtim me amandamentin 5 të Kushtetutës së vendit. Me këtë ligj avancojmë përdorimin e të gjithë gjuhëve të bashkësive etnike në vend, motivi për sjelljen e këtij ligji është brengë e gjithë qytetarëve të vendit që të ndërtojmë një shoqëri të përbashkët, ai është koncept që kjo qeveri i beson fuqishëm dhe vazhdon të avancojë atë. Me këtë ligj do të përhapet përdorimi i gjuhëve zyrtare që e flasin mbi 20% të qytetarëve që do të thotë se ligji mundëson përdorimin në institucione dhe qytetarët të komunikojnë lirshëm në gjuhën e tyre”, theksojnë nga Qeveria./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Qeveria e Maqedonisë reagon kundër bllokimit të ligjit për gjuhën shqipe nga Ivanov
Qeveria e Maqedonisë reagon kundër bllokimit të ligjit për gjuhën shqipe nga Ivanov
Qeveria e Maqedonisë reagon kundër bllokimit të ligjit për gjuhën shqipe nga Ivanov
https://2.bp.blogspot.com/-erCBxlrD_Jg/WmBGn0mnT4I/AAAAAAAAPSI/piwTIHqWluwLxBirpuwWRC7Dzr9oOaOgwCLcBGAs/s640/maqedonia-3.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-erCBxlrD_Jg/WmBGn0mnT4I/AAAAAAAAPSI/piwTIHqWluwLxBirpuwWRC7Dzr9oOaOgwCLcBGAs/s72-c/maqedonia-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/qeveria-e-maqedonise-reagon-kunder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/qeveria-e-maqedonise-reagon-kunder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy