Raporti i BE-së: Serbi e Mali i zi anëtarësohen deri në 2025, lihet jashtë Shqipëria

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se deri në vitin 2025 do të jenë anëtarësuar në BE dy vende të Ballkanit Perëndimor, Mali iZi dhe Serbia. Ndërkohë që për Shqipërinë nuk është dhënë asnjë datë e saktë.

Në Raportin e BE-së i cili u publikua nga ‘EuObserver’ thuhet se Shqipëria duhet të bëjë përparime të tjera.

Në raport është bërë e ditur: “Me vullnet të fortë politik, kryerjen e reformave reale dhe zgjidhje të qëndrueshme të mosmarrëveshjeve me fqinjët, Mali i Zi dhe Serbia do të jenë gati për anëtarësim deri në vitin 2025”.

Sipas shkrimit, qe i referohet dokumentit që pritet tëmiratohet nga KE në muajin shkurt, theksohet se Shqipëria, Maqedonia dhe Kosova “do kenë avancuar mirë në rrugën e tyre evropiane deri në atë vit” ose me fjalë të tjera, per keto vende, “negociatat do kenë përparuar mirë”.

Serbia dhe Mali i Zi tashmë kanë filluar bisedimet e pranimit.

Shqipëria dhe Maqedonia shpresojnë ta bëjnë këtë vit, nëse Maqedonia mund ta zgjidhë mosmarrëveshjen e emrit me Greqinë.

Bosnja shpreson të fitojë statusin e “kandidatit” të BE, nderkohë Kosova po konsideron të kërkojë zyrtarisht që të pranohet si vend kandidat./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Raporti i BE-së: Serbi e Mali i zi anëtarësohen deri në 2025, lihet jashtë Shqipëria
Raporti i BE-së: Serbi e Mali i zi anëtarësohen deri në 2025, lihet jashtë Shqipëria
Raporti i BE-së: Serbi e Mali i zi anëtarësohen deri në 2025, lihet jashtë Shqipëria
https://3.bp.blogspot.com/-htcoMYgRzqE/WlYaqcXNHcI/AAAAAAAAOoA/zldOq9e28S0w0nkSIKDSSNpJiXmlQMv2wCLcBGAs/s640/jpg-1513115724%2B%25281%2529.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-htcoMYgRzqE/WlYaqcXNHcI/AAAAAAAAOoA/zldOq9e28S0w0nkSIKDSSNpJiXmlQMv2wCLcBGAs/s72-c/jpg-1513115724%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/raporti-i-be-se-serbi-e-mali-i-zi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/raporti-i-be-se-serbi-e-mali-i-zi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy