Reuters: Një udhëtim në jug të Shqipërisë, në kërkim të eshtrave të ushtarëve grekë

Gjashtë ushtarë grekë janë të varrosur nën ullinjtë e familjes Brigo në Himarë, një qytet në jug të Shqipërisë.

Ata e kanë vendin e tyre të prehjes, por të tjerë gjenden edne të shpërndarë në luginat aty pranë.

Eshtrat e tyre janë pikërisht aty ku ranë në vitin 1941, ndërsa luftonin me trupat fashiste italiane.

Familjet greke vijnë në Shqipëri çdo vit në të njëjtën ditë për t’i përkujtuar të afërmit e tyre të rënë, por nuk ata kanë varre.

Pas përpjekjeve disavjeçare që nga rënia e komunizmit, Athina dhe Tirana kanë arritur më në fund marrëveshjen për zhvarrosjen e 7976 ushtarëve grekë, që do të vendosen në varreza në Shqipëri.

Eshtrat e para janë zhvarrosur në luginën e Sajmolës, në pjesën qendrore të jugut të Shqipërisë.

Ministria e Jashtme greke i ka cilësuar këta ushtarë si “të rënët e fundit të Luftës së Dytë Botërore që nuk janë varrosur ende siç u takon”.

Në një kodër nga ku duket Korfuzi, gjashtë ushtarët grekë prehen si më “të privilegjuar”.

Ata janë vrarë nga artilieria italiane vetëm pak ditë pasi festuan Pashkët ortodokse në shtëpinë e Jani Brigos.

“Amaneti i fundit i tim eti ishte t’i ruaja varrin, orën dhe portofolin Andreas Provatas-it”, tregon Ermioni Brigo, 85 vjeçe, ndërsa ecën përmes ullishtes.

“E zbatova amanetin e tij, edhe pse na ndoqi pas si gangrenë”.

Babai i saj u burgos për 11 muaj nga italianët, u akuzua se ishte filohelen dhe pastaj u arrestua nga komunistët.

Jeta iu shpëtua nga një shqiptar që dezertoi nga ushtria italiane, që ai e kishte strehuar dikur dhe që më vonë ishte bërë komandant i partizanëve.

Në të njëjtën luginë qenë varrosur edhe ushtarë italianë, por varret e tyre u boshatisën sepse eshtrat u kthyen në atdhe nga qeveria italiane.

Por grekët duan që të rënët e tyre të varrosen këtu, çka ka shkaktuar debate politike te shqiptarët që i shqetëson nacionalizmi grek në jug të Shqipërisë, ku jeton një komunitet grek.

Ky është shkaku i vonesës së kësaj procedure.

Jo shumë larg prej aty, në Kishën e Shën Nikollës në Këlcyrë, eshtrat e 257 ushtarëve grekë janë ruajtur në qese të bardha për katër vjet.

Ndërsa jashtë kishës, varrest bosh presin eshtrat.

“Janë të vdekur, nuk i bëjnë keq njeriu. E keqja është mes nesh, të gjallëve”, thotë drejtuesi i kishës, Kristo Koçi, 75 vjeç.

(Reuters-TemA TV)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Reuters: Një udhëtim në jug të Shqipërisë, në kërkim të eshtrave të ushtarëve grekë
Reuters: Një udhëtim në jug të Shqipërisë, në kërkim të eshtrave të ushtarëve grekë
Reuters: Një udhëtim në jug të Shqipërisë, në kërkim të eshtrave të ushtarëve grekë
https://2.bp.blogspot.com/-yUz7PfJpTVo/WnHgI1xh3KI/AAAAAAAAQ5s/n2IEcHyqj_AZDOgrAGLEZI1pbsOR3zQ0QCLcBGAs/s640/varr.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-yUz7PfJpTVo/WnHgI1xh3KI/AAAAAAAAQ5s/n2IEcHyqj_AZDOgrAGLEZI1pbsOR3zQ0QCLcBGAs/s72-c/varr.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/reuters-nje-udhetim-ne-jug-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/reuters-nje-udhetim-ne-jug-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy