Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (VIDEO)

Me regji të Lionel Konomit, shihni këto rite martesash tek arbëreshët e Italisë në Provincën e Kozencës. Ato janë ritet e të parëve tanë, nipërve, mbesave dhe pasardhësve të Skënderbeut, që janë ruajtur me aq fanatizëm, deri në ditët e sotme.

Kostumet e traditës Arbëreshe janë veshje të identitetit; pëlhurat shumë ngjyrëshe dhe trashëgimia e qëndisjes së pasur me ar e argjend, janë shenja që shënojnë një pasuri të llojllojshmërisë të krijimtarisë kulturore arbëreshe.

Funksioni i traditës është i shumëfishtë; prakticiteti, estetika, imagjinata dhe ritualet, niveli klasor, gjinia, mosha puna, gëzimi, hidhërimi, përkatësia fetare si dhe gjendja martesore.

Këshu është ende edhe sot mënyra e veshjes, e cila e përcjellte gruan italo-shqiptare në të gjitha momentet me rëndësi të jetës së saj. E këto veshje festive, janë bartur me rastin e martesave, festat fetare, etj./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (VIDEO)
Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (VIDEO)
Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-znXGcX0HUcM/WmSIupLzHrI/AAAAAAAAPqk/l4twpNUHc3UxGXwfqmRmIAqoCU12-rJnwCLcBGAs/s640/79be98c0fb83895ce2f76f0d72399d78-728x430-640x378.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-znXGcX0HUcM/WmSIupLzHrI/AAAAAAAAPqk/l4twpNUHc3UxGXwfqmRmIAqoCU12-rJnwCLcBGAs/s72-c/79be98c0fb83895ce2f76f0d72399d78-728x430-640x378.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ritet-e-martesave-te-arberesheve-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ritet-e-martesave-te-arberesheve-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy