“Rusia do ta bllokojë anëtarësimin e Kosovës në OKB”

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka vazhduar me deklaratat e tij thumbuese karshi Kosovës.

Ai ka deklaruar se nëse Amerika përfshihet në dialogu, atëherë Serbia do të kërkojë që njejtë të bëj edhe Rusia.

Madje, Daçiq po shpreson se shteti i Putinit do ta bllokojë anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara.

“Serbia është e angazhuar për dialogun me Prishtinën, por nëse dikush insiston që të ndryshohet formati i bisedimeve të Brukselit dhe të përfshihet Amerika, ne do të kërkojmë Rusinë”, ka thënë ministry serb.

“Serbia nuk është e gatshme të heq dorë nga Kosova. Në këtë luftë nuk jemi vetëm.E para dhe më kryesorja është se Rusia nuk do ta lejojë Kosovën që të bëhet anëtare të OKB-së. E me miqtë tjerë tanë ne do të refuzojmë aplikimet e Kosovës për anëtarësim në UNESCO dhe INTERPOL”, deklaroi Daçiq.

Madje shefi i diplomacisë serbe i ka quajtur rusët vëllezër.

“Në raportet tona me Rusinë nuk ka kalkulime. Ata janë miqtë dhe vëllezëri tanë. Na mbështesin në arenën ndërkombëtare”, përfundoi Ivica Daçiq.

Por anëtarësimin e Kosovës në OKB nuk e përjashtoi presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Ai tha se një marrëveshje pëfundimtare me shtetin e Kosovës mund ta parasheh anëtarësimin në OKB./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Rusia do ta bllokojë anëtarësimin e Kosovës në OKB”
“Rusia do ta bllokojë anëtarësimin e Kosovës në OKB”
https://2.bp.blogspot.com/-ODhX2xVSXaA/WkutyG7t-8I/AAAAAAAANwU/71Lsgi4jlSEplNNOf8baB62uz0gvu_9cwCLcBGAs/s640/okb-1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-ODhX2xVSXaA/WkutyG7t-8I/AAAAAAAANwU/71Lsgi4jlSEplNNOf8baB62uz0gvu_9cwCLcBGAs/s72-c/okb-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/rusia-do-ta-bllokoje-anetaresimin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/rusia-do-ta-bllokoje-anetaresimin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy