Sa është gjatësia e vijës kufitare të Shqipërisë?

I nderuar lexues!

Gjatësia e vijës kufitare të Republikës së Shqipërisë është 1094 km, nga të cilat 657 km vijë kufitare tokësore, 316 km vijë bregdetare, 48 km vijë ndarëse përmes lumenjve dhe 73 km përmes liqeneve. Sipërfaqja e përgjithshme është 28.748 kilometra katrorë.

Gjatësia e përgjithshme e vijës kufitare është 1094 km, nga te cilat janë: 657 km (kufi tokësor), 316 km (kufi detar), 48 km (kufi lumor) dhe 73 km (kufi liqenor). Në veri e verilindje ka 529 km vijë kufitare me Malin e Zi, Kosovën dhe ish republikën jugosllave të Maqedonisë, ndërsa në jug e juglindje me Greqinë një vijë kufitare prej 271 km./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sa është gjatësia e vijës kufitare të Shqipërisë?
Sa është gjatësia e vijës kufitare të Shqipërisë?
Sa është gjatësia e vijës kufitare të Shqipërisë?
https://1.bp.blogspot.com/-mE8tf3-bTxw/WmzdRSFCNxI/AAAAAAAAQf4/ggWPlXXXKlQ5NTnlWSz9oAdXsEZGs7qvgCLcBGAs/s640/kosova-nuk-e-rrezikon-asnje-meter-katror-ne-demarkacionin-me-malin-e-zi4_6259-561x358.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mE8tf3-bTxw/WmzdRSFCNxI/AAAAAAAAQf4/ggWPlXXXKlQ5NTnlWSz9oAdXsEZGs7qvgCLcBGAs/s72-c/kosova-nuk-e-rrezikon-asnje-meter-katror-ne-demarkacionin-me-malin-e-zi4_6259-561x358.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/sa-eshte-gjatesia-e-vijes-kufitare-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/sa-eshte-gjatesia-e-vijes-kufitare-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy