Serbia gati t’i jep statusin diplomatik qendrës ruse të spiunazhit në Nish

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Citaku, ka reaguar pas deklaratave të kryeministres serbe, Ana Brnabiq, për garantimin e statusit diplomatik të personelit të qendrës së ashtuquajtur humanitare serbo-ruse në Nish.

Ajo përmes rrjetit social, Twitter, ka kritikuar deklaratat e Brnabiq duke thënë që kjo qendër mund të quhet gjithcka tjetër përveq humanitare, transmeton lajmi.net.

Serbia, edhe kohë më parë ishte kritikuar për këtë lëvizje të planifikuar, senatorët amerikanë gjatë një vizite në Serbi vitin e kaluar kishin thënë se shpresojnë që nuk do të ishte në të mirë të shtetit serb që kësaj qendre t’i jipet status diplomatik, duke shtuar se shpreson që Serbia nuk do ta bëjë një gjë të tillë për të mirën e saj.

Zyrtarët amerikanë që nga fillimi ishin të përkushtuar që një gjë e tillë të mos ndodhte për shkak se kjo Qendër e ashtuquajtur humanitare nga ta vlerësohet si një qendër spiunazhi Ruse, si dhe qendër që përdoret për qëllime politike, shkruan lajmi.net.

Mirëpo ishte presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili tha se “ne po bëjmë hapa në kuadër të interesit tonë dhe se ne nuk jemi të pambrojtur nga çfarëdo akti i agresionit”.

Deklaratat e fundit të kryeministres serbe, Brnabiq, ku tha se personelit të qendres humanitare i kemi borgj, për atë se çfarë kanë bërë në kohë të vështira për Serbinë, dhe se atyre do t’u garantohet statusi diplomatik risollën këtë çështje në aktualitet.

Një vendim i tillë pritet të sjellë reagime të shumta negative nga ana e ndërkombëtarëve, për arsye të instalimit të ndikimit shumë të madh Rus në Ballkan.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia gati t’i jep statusin diplomatik qendrës ruse të spiunazhit në Nish
Serbia gati t’i jep statusin diplomatik qendrës ruse të spiunazhit në Nish
Serbia gati t’i jep statusin diplomatik qendrës ruse të spiunazhit në Nish
https://4.bp.blogspot.com/-pSTYP3w4LxU/WlXFPL561vI/AAAAAAAAOmc/DKVbZg9JwOse_Y4Ai1ia5y448mty0T2pQCLcBGAs/s640/qendra-serbe-ne-NISH-e1515526423966.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-pSTYP3w4LxU/WlXFPL561vI/AAAAAAAAOmc/DKVbZg9JwOse_Y4Ai1ia5y448mty0T2pQCLcBGAs/s72-c/qendra-serbe-ne-NISH-e1515526423966.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/serbia-gati-ti-jep-statusin-diplomatik.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/serbia-gati-ti-jep-statusin-diplomatik.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy