SHBA kishte paralajmëruar Millosheviqin së do të përballen me zemërimin e tyre për Kosovën

Më në fund, u zbulua një sekret rreth bombardimeve të Serbisë. Amerikanët katër vite para sulmit të NATO-s, gjatë negociatave në Dejton në vitin 1995, vendosen që të rrëzohet Sllobodan Millosheviqi i cili refuzoi të jetë në rendin e ditës edhe çështja e Kosovës në Konferencës për Paqe në Dejton.

I dërguari i SHBA edhe atëherë paralajmëroi qartë Millosheviqin dhe delegacionin serb që do të përballen me zemërimin e tyre, dhe pas mesazheve kërcënuese katër vjet më vonë kërcenimi u bë realitet NATO ndërhyri në Kosovë duke bombarduar Jugosllavinë.

Rreth presioneve të cilat serbët janë ekspozuar në Dejton, përpjekjet e Amerikës që të shtyjë çështjen e Kosovës, si dhe shumë detaje të tjera të panjohura të negociatave, ka treguar Nebojsa Vujoviq, ish-ambasador në SHBA, e cili në ato ditë ishte në çdo kohë me Millosheviqin.

Në librin e tij të fudit “Fluturimi i fundit nga Dayton”, e cili u prezantua këto ditë, ai zbulon se goditja më e madhe për Millosheviqin ishte kur ai ishte tërhequr me kërkesën që së bashku me Bosnjën të zgjidhet edhe problemi i Kosovës.

Sipas Vujoviç, diplomati i SHBA-ve John Barley ia dorëzoi dokumentin më 15 faqe me një situatë të paravendosur për Kosovën. Në dokument thuhej që Kosovës duhet dhënë autonomi për shqiptarët, të cilat me gjasë do të rriteshin shpejt në diçka më të madhe – pavarësinë.

Nëse gjithçka ishte planifikuar mirë më parë, nuk dihej fakti se amerikanët në Dejton, ishin kosnultuar m kreun e atëhershëm të shqiptarëve të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ja se si Vujoviç e përshkruan atë:

“Menjëherë pas mëngjesit, diplomati Burley mu afrua, mori një dokument, e vendosi atë në tavolinë dhe tha: “. Nebojša, në Hotel Holiday është dhe Ibrahim Rugova, ne patëm një takim me të dhe ne e bëmë një projekt-dokument për zgjidhjen e situatës në Kosovë.

” Edhe pse unë thash se kjo konferencë është për Bosnien dhe jo për Kosovën, që nuk është në plan, ai më tha se ka disa muaj që diplomatët dhe ekspertëve të tyre flasin me përfaqësuesit e shqiptarëve për të gjetur një zgjidhje të përgjithshme politike.

Më tej, Burley tha se prapa propozimit qëndron personalisht Clinton dhe zyrtarë të lartë të SHBA, Madeleine Albright, Warren Christopher, Richard Holbrooke.

Serbët refuzuan propozimin amerikan dhe në vitin 1999 Amerika filloi hakmarrjen ndaj serbëve duke i bombarduar dhe dëbuar përfundimisht nga Kosova./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: SHBA kishte paralajmëruar Millosheviqin së do të përballen me zemërimin e tyre për Kosovën
SHBA kishte paralajmëruar Millosheviqin së do të përballen me zemërimin e tyre për Kosovën
SHBA kishte paralajmëruar Millosheviqin së do të përballen me zemërimin e tyre për Kosovën
https://1.bp.blogspot.com/-VSODRrEbIvo/WmzlZyq2NwI/AAAAAAAAQgU/hzMrTf9ECjgey9sO0K6jGpBwwnh65nYsACLcBGAs/s640/1516995975938-01-830x0-1200x630-640x336.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-VSODRrEbIvo/WmzlZyq2NwI/AAAAAAAAQgU/hzMrTf9ECjgey9sO0K6jGpBwwnh65nYsACLcBGAs/s72-c/1516995975938-01-830x0-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shba-kishte-paralajmeruar-millosheviqin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shba-kishte-paralajmeruar-millosheviqin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy