Shën Gjergji në Kishën e Kosturit, apo Princi Arbër Andrea Muzaka?

Ne afresket e Kishës së Shën Athanasit të Kosturit gjendet i pikturuar dhe Shën Gjergji i cili në mënyrë krejt të pazakontë për ikonografinë bizantine mban një mantel që ka për dizenjo shqiponjën dykrenore, me yll në mes.

Kujtojmë që pas fitores mbi Vukashinin në Perister, Perandori Bizantin Joan V Paleologu i blatoi fitimtarit Andrea Muzakës, stemën perandorake, shqiponjën me krerë dhe me yll në mes. Të jetë shqiponja në mantelin e Shën Gjergjit një jehonë e këtij episodi dhe pra të jetë figura e Shën Gjergjit, hyut luftëtar aq të dashur e të adhuruar ndër shqiptarët, një shëmbëlltyrë e Despotit Andrea Muzaka?

Do t'i përgjigjeshim pozitivisht kësaj pyetje edhe për faktin se që të njëjtën shqiponjë në mantelin e figurës së Shën Gjergjit në Kishën e Shën Athanasit në Kostur, e ndeshim në emblemën e Muzakajve , të ekzekutuar në basoreliev në altarin e kishës së Shën Mërisë së Mezanjës edhe ajo një fondacion i Muzakajve të emigruar në Itali pas rënies së Krujës. Pëllumb Xhufi. Nga Paleologët te Muzakajt. Tiranë;2009, Shtëpia Botuese 55, fq 278-279./ZgjohuShqiptar.info

Afresku në kishën e Kosturit


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shën Gjergji në Kishën e Kosturit, apo Princi Arbër Andrea Muzaka?
Shën Gjergji në Kishën e Kosturit, apo Princi Arbër Andrea Muzaka?
Shën Gjergji në Kishën e Kosturit, apo Princi Arbër Andrea Muzaka?
https://4.bp.blogspot.com/-vqpmb2VJX_A/Wk-utSkQBiI/AAAAAAAAOIs/9IyVjTmCirs1qkDjvjr4I6viBs6OQr8wACLcBGAs/s640/318832_m.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-vqpmb2VJX_A/Wk-utSkQBiI/AAAAAAAAOIs/9IyVjTmCirs1qkDjvjr4I6viBs6OQr8wACLcBGAs/s72-c/318832_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shen-gjergji-ne-kishen-e-kosturit-apo.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shen-gjergji-ne-kishen-e-kosturit-apo.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy