Shifrat shqetësuese: Një në katër shqiptarë, ka probleme me shëndetin mendor (VIDEO)

Në Shqipëri, një në katër persona vlerësohet se ka probleme të shëndetit mendor. Grupimet më të rrezikuara nga depresioni janë të rinjtë dhe të moshuarit.

Ekspertët thonë se statistikat e spitaleve tregojnë vetëm majën e ajsbergut sa i takon shëndetit

Njerëzit i ngatërrojnë zakonisht dëmtimet e shëndetit mendror me shqetësimet ditore, thonë mjekët, por përherë e më shumë ata po bëhen më të kujdesshëm.

“Jeta stresante i ka bërë ata të vizitohen më shpesh te mjekët e shëndetit mendor dhe shifrat e vizitave janë rritur” – thotë Jonida Hoxha, shefe e sektorit të shëndetit mendor në Institutin e Shëndetit Publik.

Grupe profesionale mjekësh dhe psikologësh po kryejnë tani edhe në Shqipëri matje të standartizuara për të përcaktuar grupet sociale më të rrezikuara, që janë përcaktuar të rinjtë dhe të moshuarit.

Studimet thonë se një në 4 persona është i prirur të ketë probleme të shëndetit mendor dhe në fakt janë shumë të përhapura dhe të pranishme, pavarësisht se për to flitet pak. Ndër shkaqet kryesore që dëmtojnë shëndetin mendor renditen prirjet genetike të njeriut si dhe shumë ngjarje të jetës së përditshme.

“Shqipëria ka nisur të bëjë studime profesionale mbi matjen e shëndetit mendor sipas modeleve të BE, dhe jo thjesht bazuar te statistikat e spitaleve, të cilat tregojnë vetëm majat e ajsbergut”, thotë studiuesi Alban Ylli.

Sistemi shëndetësor shqiptar tani ndihmon më shumë qytetarët për të zbuluar më herët probleme të shëndetit mendor, por vetë shoqëria mund të bëjë më shumë për të parandaluar ose trajtuar më mirë ato./VOA/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shifrat shqetësuese: Një në katër shqiptarë, ka probleme me shëndetin mendor (VIDEO)
Shifrat shqetësuese: Një në katër shqiptarë, ka probleme me shëndetin mendor (VIDEO)
Shifrat shqetësuese: Një në katër shqiptarë, ka probleme me shëndetin mendor (VIDEO)
https://4.bp.blogspot.com/-pFW9swsqtQQ/Wmdc6ohY6dI/AAAAAAAAP9E/xO7Qhkub9JonHWKnoJB35OwtEx8c2JdBwCLcBGAs/s640/stres.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-pFW9swsqtQQ/Wmdc6ohY6dI/AAAAAAAAP9E/xO7Qhkub9JonHWKnoJB35OwtEx8c2JdBwCLcBGAs/s72-c/stres.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shifrat-shqetesuese-nje-ne-kater.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shifrat-shqetesuese-nje-ne-kater.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy