Shkëmbimet tregtare midis Shqipërisë dhe Kosovës, rriten me 33.3%

Shqipëria dhe Kosova po krijojnë ngadalë por në mënyrë të sigurt, një rritje të partneritetit tregëtar mes tyre. Viti 2017 shënoi rritjen më të madhe të shkëmbimeve tregtare midis Shqipërisë dhe Kosovës, me 33.3%.

Sipas një njoftimi zyrtar të ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë, gjatë vitit që lamë pas, shkëmbimi arriti në masën 202 milion EUR, nga 149 milion EUR që u realizua në vitin 2016. Në përqindje, eksportet e Kosovës në drejtim të Shqipërisë u rritën në masën 46.39%, ndërsa, ato të Shqipërisë në drejtim të Kosovës, u rritën në masën 30.34%.

Kështu, gjatë vitit që lamë pas Shqipëria eksportoi 176,876,669.79 EUR, ndërsa Kosova 53,293,721.26 EUR/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shkëmbimet tregtare midis Shqipërisë dhe Kosovës, rriten me 33.3%
Shkëmbimet tregtare midis Shqipërisë dhe Kosovës, rriten me 33.3%
Shkëmbimet tregtare midis Shqipërisë dhe Kosovës, rriten me 33.3%
https://1.bp.blogspot.com/-wieW1VXJ97U/WlXE3EY-HtI/AAAAAAAAOmY/hyTJBQ-bcVIXPMrZlG7B5utEo7EJmWehwCLcBGAs/s640/flamuj-1000x455.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-wieW1VXJ97U/WlXE3EY-HtI/AAAAAAAAOmY/hyTJBQ-bcVIXPMrZlG7B5utEo7EJmWehwCLcBGAs/s72-c/flamuj-1000x455.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shkembimet-tregtare-midis-shqiperise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shkembimet-tregtare-midis-shqiperise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy