Shokon Paskal Milo: Të jemi të ndershëm, grekët gjatë L2B nuk na erdhën si pushtues

Për historianin Paskal Milon nuk duhet të ketë debat mbi nevojën e mirëkuptimin për zhvarrimin e ushtarëve grek të rënë në Shqipëri.

Sipas tij, ata erdhën në vendin tonë në ndjekje të pushtuesit italian dhe për këtë, ai thotë se shqiptarët duhet të jenë të ndershëm.

Ndaj Milo shprehet se debati për këtë çështje nuk ka kuptim dhe se nisja e operacionit për gjetjen dhe zhvarrimin është produkt i një marrëveshje që ishte bërë që nga qeveria e mëparshme.

“Qeveria shqiptare aktuale nuk bën gjë tjetër veçse po zbaton një marrëveshje të nënshkruar nga qeveria e kaluar. Ajo po e detajon atë qartë.

Ushtarët grekë të rënë në Shqipëri, gjatë luftës italo-greke, nuk erdhën si pushtues, për këtë duhet të jemi të ndershëm, por ata erdhën në vijim të luftimeve që u bënë me ushtrinë italiane, e cila sulmoi Greqinë nga toka shqiptare, dhe kjo ushtri ishte po kaq pushtuese e agresore siç ishte ndaj Greqisë dhe Shqipërisë”, shprehet Milo gjatë një interviste për Channel One.

Ndërkohë që sa i përket çështjeve të tjera që janë pjesë e bisedimeve Shqipëri- Greqi, ish-ministri i Jashtëm pranon se arritja e kompromisit për to është i vështirë, gjithsesi ai thekson se zgjidhja është e mundur.

“Vështirësitë janë të njohura, pritshmëritë nuk duhet të jenë të mëdha dhe të menjëhershme, për të arritur kompromise për marrëveshjet siç është: Çështja e heqjes së ligjit të luftës, çështja për kufirin detar mes dy vendeve apo edhe zgjidhja e çështjeve praktike për qytetarët shqiptar, si: vula apostile apo njohja reciproke e patentave ndërkombëtare që kanë të bëjnë me qytetarët shqiptarë që janë shumë të rëndësishme dhe besoj se do të zgjidhen”, thotë Milo./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shokon Paskal Milo: Të jemi të ndershëm, grekët gjatë L2B nuk na erdhën si pushtues
Shokon Paskal Milo: Të jemi të ndershëm, grekët gjatë L2B nuk na erdhën si pushtues
https://1.bp.blogspot.com/-KRe8BspBMPE/WmoD9noI_vI/AAAAAAAAQPs/UZvJI24kgAMS4qpfmKGCUCY9gZLuXDqygCLcBGAs/s320/525663_600155800011583_519546956_n-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KRe8BspBMPE/WmoD9noI_vI/AAAAAAAAQPs/UZvJI24kgAMS4qpfmKGCUCY9gZLuXDqygCLcBGAs/s72-c/525663_600155800011583_519546956_n-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shokon-paskal-milo-te-jemi-te-ndershem.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shokon-paskal-milo-te-jemi-te-ndershem.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy