Shqipëria ndihmon industrinë italiane të lëkurës të mbajë lidershipin global/ Ja me sa miliardë euro shitje e mbyll 2017-ën

Këpucët, aksesorët dhe veshjet e brendshme të makinave kanë bërë që industria italiane e lëkurës të fluturojë, pas disa vitesh ngadalësimi, e bashkë me të fluturojnë edhe eksportet.

Sipas unionit kombëtar të kësaj industrie, Italia e mbylli vitin 2017 me një rritje të eksporteve prej 9% në volum dhe 1% në vlerë. Në këtë mënyrë, sektori që në Itali punëson rreth 18 mijë njerëz në 1200 ndërmarrje, ka një faturë finale vjetore të shitjeve prej 5 miliardë eurosh.

Meritë në këtë rritje kanë edhe bizneset fasone shqiptare, çka konfirmohet edhe nga ndryshimi i hartës të delokalizimit. Dërgimi i lëndëve të para ka shënuar rënie drejt industrisë së manifakturës në Rumani, Tunizi, Bullgari dhe Serbi, ndërsa është rritur volumi për Shqipërinë, Çekinë dhe Hungarinë.

Sipas INSTAT, importet shqiptare të lëkurës janë dyfishuar përgjatë 5 viteve të fundit, ndërsa për 2017-ën pritet një rritje e mëtejshme me 8,3%, duke ia afruar vlerës së 15 miliardë lekëve.

Lëkura “made in Italy” mban prej kohësh rekordin tregtar botëror, ku 26% e lëkurëve të përpunuara në botë kanë origjinë italiane. Ndër tregjet ku eksporton Italia, kanë regjistruar një performancë më të mirë këtë vit Britania e Madhe, në rritje me 7% dhe Vietnami në rritje me 14%.

Ndërkohë, në garën brenda Bashkimit Europian Italia sigurisht sundon mbi vendet e tjera. Në këtë industri rritje ka patur Franca, ndërsa shtetet e tjera kryesore kanë shënuar tkurrje.ore kanë shënuar tkurrje./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria ndihmon industrinë italiane të lëkurës të mbajë lidershipin global/ Ja me sa miliardë euro shitje e mbyll 2017-ën
Shqipëria ndihmon industrinë italiane të lëkurës të mbajë lidershipin global/ Ja me sa miliardë euro shitje e mbyll 2017-ën
Shqipëria ndihmon industrinë italiane të lëkurës të mbajë lidershipin global/ Ja me sa miliardë euro shitje e mbyll 2017-ën
https://1.bp.blogspot.com/-khdUooo_yhI/WlmqukuKcgI/AAAAAAAAO3g/6MtBCHEETIIYuItkoOITd6f4y-sRKn3PQCLcBGAs/s640/sk-696x348.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-khdUooo_yhI/WlmqukuKcgI/AAAAAAAAO3g/6MtBCHEETIIYuItkoOITd6f4y-sRKn3PQCLcBGAs/s72-c/sk-696x348.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shqiperia-ndihmon-industrine-italiane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shqiperia-ndihmon-industrine-italiane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy