Shqiptaro-amerikani që ka qenë pjesë e misionit “Apollo 11” në Hënë

Ambasada Amerikane me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur shqiptarin e parë që ka shkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i cili ka marrë pjesë në misionin “Apollo 11”.

Ai është Vilson Kokalari, inxhinieri me origjinë shqiptare i cili ka qenë pjesë e rëndësishme e misionit të parë në hënë, “Apollo 11”. Ambasada Amerikane shkruan se Vilson Kokalari, lindi në Gjirokastër dhe emigroi në SHBA në moshën 1-vjeçare.

Sipas ambasadës Kokalari ishte ai që shkroi udhëzuesin që ndihmoi astronautët e “Apollo11” që të zbrisnin anijen kozmike në tokë në mënyrë të sigurt. A e dini se një shqiptaro-amerikan ka qenë pjesë e misionit të Apollo 11 në Hënë? Vilson Kokalari u lind në Gjirokastër dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 1-vjeçare.

Si inxhinier, Vilson Kokalari luajti një rol të rëndësishëm në misionin Apollo 11. Ai ndihmoi në koordinimin e zbritjes së Apollo 11, por gjithashtu shkroi edhe udhëzuesin që ndihmoi astronautët e Apollo 11 të zbrisnin anijen e tyre kozmike. Fotoja tregon qendrën e komandës të NASA-s në momentin e nisjes./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptaro-amerikani që ka qenë pjesë e misionit “Apollo 11” në Hënë
Shqiptaro-amerikani që ka qenë pjesë e misionit “Apollo 11” në Hënë
https://2.bp.blogspot.com/-aJacHFdSVoY/WmsGgrpJU9I/AAAAAAAAQUY/BD3eeeocQwc3ShCqB7E73XEj1Ddax10aACLcBGAs/s640/gjirokastriti1-710x445-640x401%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-aJacHFdSVoY/WmsGgrpJU9I/AAAAAAAAQUY/BD3eeeocQwc3ShCqB7E73XEj1Ddax10aACLcBGAs/s72-c/gjirokastriti1-710x445-640x401%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shqiptaro-amerikani-qe-ka-qene-pjese-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shqiptaro-amerikani-qe-ka-qene-pjese-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy