Shuhet ‘Nderi i Kombit’, mjeshtri i valles shqiptare Rexhep Çeliku

Mjeshtri i madh i skenës shqiptare, Rexhep Çeliku është shuar në orët e para të ditës së sotme, duke humbur kështu betejën me sëmundjen e rëndë, prej së cilës vuante prej kohësh.

Ai u nda nga jeta sot në orën 02.30 minuta pas mesnate në moshën 63-vjeçare.

Solisti i parë i Ansamblit të këngëve dhe valleve 4 ditë më parë u nderua nga presidenti Ilir Meta me një tjetër titull, konkretisht me medaljen NDERI I KOMBIT.

“Falenderoj në radhë të parë Presidentin Meta për këtë dekoratë, për këtë madhështi kaq të madhe që unë besoj që është një gjë shumë e vlefshme jo vetëm për mua por per gjithë kolektivin”, tha me emocion Çeliku, pasi mori dekoratën, ndërsa ishin të pranishëm edhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, Arta Dade apo Genc Pollo nga PD.

Çeliku numëron në reportorin e tij artistik rreth 8 mijë shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh”, akorduar nga Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, me motivacionin “për interpretim me nivel të lartë artistik të të gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shuhet ‘Nderi i Kombit’, mjeshtri i valles shqiptare Rexhep Çeliku
Shuhet ‘Nderi i Kombit’, mjeshtri i valles shqiptare Rexhep Çeliku
Shuhet ‘Nderi i Kombit’, mjeshtri i valles shqiptare Rexhep Çeliku
https://1.bp.blogspot.com/-BCFTWzahHa8/WlhsiDA8cSI/AAAAAAAAOyE/oFi4MZk5Is0rywrH4t1C_FntVuWf1uIoQCLcBGAs/s640/Foto-Rexhep-c%25CC%25A7eliku-1-Kopie-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-BCFTWzahHa8/WlhsiDA8cSI/AAAAAAAAOyE/oFi4MZk5Is0rywrH4t1C_FntVuWf1uIoQCLcBGAs/s72-c/Foto-Rexhep-c%25CC%25A7eliku-1-Kopie-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shuhet-nderi-i-kombit-mjeshtri-i-valles.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/shuhet-nderi-i-kombit-mjeshtri-i-valles.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy