Si qeverisej Shqipëria në Perandorinë Osmane?

I/E nderuar lexues!

Trojet shqiptare atë kohe kanë qenë të ndara në katër vilajete, ose krahina: Ajo e Kosovës, e Shkodrës, e Manastirit dhe e Janinës – në një shtet vetëqeverisës brenda sistemit të Perandorisë Osmane. Shqiptarët u mblodhën në Prizren, një qytet i Kosovës, në vitin 1878 dhe krijuan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit të njohur më shpesh sot si Lidhja e Prizrenit.

Lidhja kishte dy qëllime kryesore, atë politike dhe atë kulturore. Së pari, u përpoq (pa sukses) të bashkonte të gjitha trojet shqiptare, pra 4 vilajetet që përmendëm më sipër. Së dyti, organizoi një lëvizje për zhvillimin e gjuhës shqipe, letërsisë, arsimimit, dhe kulturës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Si qeverisej Shqipëria në Perandorinë Osmane?
Si qeverisej Shqipëria në Perandorinë Osmane?
Si qeverisej Shqipëria në Perandorinë Osmane?
https://2.bp.blogspot.com/-WkOF-dm2hC8/WmD-9xI7vKI/AAAAAAAAPYg/pqEXNVEc2zEGnMrWStA1XAnEi7J8CyyWQCLcBGAs/s640/284770_446182895474919_5440115011_n.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-WkOF-dm2hC8/WmD-9xI7vKI/AAAAAAAAPYg/pqEXNVEc2zEGnMrWStA1XAnEi7J8CyyWQCLcBGAs/s72-c/284770_446182895474919_5440115011_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/si-qeverisej-shqiperia-ne-perandorine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/si-qeverisej-shqiperia-ne-perandorine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy