Si u shkatërrua Bylisi?

I nderuar lexues!

Bylisi ishte një qytet ilir pranë fshatit Hekal të Mallakastrës (gërmimet janë bërë më 1978-1983). U zhvilluar në shek.IV p.e.r. si kryeqendër e fisit ilir të bylinëve. Kishte sipërfaqe 30 ha, të rrethuar me mur të tipit katërkëndësh, me 7 hyrje e 7 kulla. Qeverisej nga një këshill (buleja) dhe nëpunës të përvitshëm. Në shek. III p.e.r. u sistemua dhe u ndërtua agoraja (qendra) e qytetit prej 4 ha, ku ngrihej teatri me rreth 9000 vende, stadiumi, gjimnazi etj.

Pas pushtimit romak u përfshi në provincën maqedonase, por e ruajti autonominë bashkë me rrethinat deri në shek.I të e.r. kur u kthye në koloni romake. Pas rrënimit të Apolonisë në shek.V-VI u bë qendra kryesore midis Shkumbinit e Vjosës. Në fillim të shek.V u vendos në Bylis peshkopata e Bylisit dhe e Apolonisë. U rrënua gjatë dyndjeve barbare të shek.VI dhe nuk u rimëkëmb më. Qendra peshkopale u shpërngul në Ballsh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Si u shkatërrua Bylisi?
Si u shkatërrua Bylisi?
https://1.bp.blogspot.com/-SIhXOjazmL4/Wmeg951MEHI/AAAAAAAAQAY/mDbZg79jFqwEQcN5MfX73c_-QuPYvECEQCLcBGAs/s640/Foto-primare10.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-SIhXOjazmL4/Wmeg951MEHI/AAAAAAAAQAY/mDbZg79jFqwEQcN5MfX73c_-QuPYvECEQCLcBGAs/s72-c/Foto-primare10.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/si-u-shkaterrua-bylisi_23.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/si-u-shkaterrua-bylisi_23.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy