Simons: EULEX montoi procese kundër krerëve të UÇK-së që BE-ja ta impresionojë Serbinë

Dokumentet e siguruara nga RTK-ja të ish-kryetarit të gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simons, dëshmojnë se ky mision ka montuar procese kundër krerëve të UÇK-së.

Avokatët mbrojtës të rastit “Drenica 2” thonë se dëshmitë e publikuara duhet të trajtohen më me seriozitet.

RTK ka arritur të sigurojë një dokument ku ish kryetari i gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simons akuzon misionin për procese të montuar ndaj krerëve të UÇK-së.

Në dokumentin të cilin RTK e ka siguruar nga një burim i sigurt brenda misionit shkruan se:

“EULEX-i është duke i ndjekur ish komandantët UÇK-së, BE-ja po punon shumë që të impresionojë Serbinë dhe të mbajë gjallë dialogun Prishtinë-Beograd. Shumica e rasteve ku janë duke u akuzuar krerët e UÇK-së janë duke u trajtuar keq”.

Artan Qerkini avokates mbrojtës në rastin Drenicë II, thotë se dëshmitë e publikua më parë por edhe këto duhet të trajtohen më me seriozitet.

“Në asnjë mënyrë pretendimet e Simons nuk guxojnë të kalojnë në heshtje sepse janë pretendime serioze vijnë nga njëri shumë kredibil këto pretendime duhet të trajtohen me seriozitet”

Qerkini ka thënë se duke u bazuar në provat e Simons të publikuara më parë, kanë bërë ankesë në gjykatën kushtetuese që rasti të kthehet në rigjykim.

“Ne duke u mbështetur ne provat materiale te cilat i ka siguruar kemi bërë kërkesë të përsëritjes në rastin Drenica II. Këto deklarata të Simons vetëm sa e fuqizojnë pretendimet tona se gjykimi në rastin Drenica II duhet të përsëritet sepse i njëjti nuk është i mbështetur në prova fakte dhe ligj por me shumë është zhvilluar për apetite politike”

Ndryshe, në dokumente e siguruara nga RTK më parë, dëshmojnë se Malcolm Simmons edhe sot është i gatshëm të raportojë për krejt gjetjet e tij për keqpërdorime të misionit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7981,Camëri,108,Editorial,1715,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Simons: EULEX montoi procese kundër krerëve të UÇK-së që BE-ja ta impresionojë Serbinë
Simons: EULEX montoi procese kundër krerëve të UÇK-së që BE-ja ta impresionojë Serbinë
Simons: EULEX montoi procese kundër krerëve të UÇK-së që BE-ja ta impresionojë Serbinë
https://2.bp.blogspot.com/-dvJqgTJ2rE4/WmNrLfdlWuI/AAAAAAAAPls/hbGJxxE8rBwXA2VXB3xrs8OO05DQB5NxwCLcBGAs/s640/simons.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-dvJqgTJ2rE4/WmNrLfdlWuI/AAAAAAAAPls/hbGJxxE8rBwXA2VXB3xrs8OO05DQB5NxwCLcBGAs/s72-c/simons.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/simons-eulex-montoi-procese-kunder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/simons-eulex-montoi-procese-kunder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy