Skandal/ Këshilli i Evropës: Nëse mësojnë se do lindin vajzë, gratë shqiptare abortojnë

Së fundmi, Këshilli i Evropës ka zbuluar se aborti selektiv në bazë të gjinisë së fëmijës është duke u praktikuar gjerësisht në Shqipëri.

Sipas statistikave të fundit, në rritjen natyrore demografike, numri i vajzave e tejkalon numrin e djemve.

Këshilli i Evropës paralajmëron se përzgjedhja selektive e abortit në bazë të gjinisë së fëmijës, është bërë popullor aktualisht në Evropë, veçanërisht në Shqipëri, Armeni, Azerbaixhan dhe Gjeorgji.

Tradicionalisht familjet shqiptare kanë favorizuar djemtë në krahasim me vajzat për dy arsye kryesore: trashëgimia e emrit të familjes dhe perspektiva e djemve që rriten për t’u bërë shtylla e shtëpisë për të siguruar bukën”, citohet një raport i vitit 2005 nga Programi i Zhvillimit i Kombeve të Bashkuara (UNDP), raporton “lifesitenews.com”.

Aborti në Shqipëri u ligjërua në vitin 1995 pas rënies së qeverisë komuniste. Tani ai lejohet deri në javën e 12-të të shtatzënisë.

Gjithashtu në shkrim citohet edhe gjinekologia Rubena Moisiu, e cila ka thënë: “Nuk ka statistika të sakta, por bazuar në sondazhet tona të bëra në klinikën më të madhe gjinekologjike në vend, vetëm në vitin 2010 ishin 470 aborte, shkaqet kryesore të të cilave ishin arsyet ekonomike, deformimet dhe gjinia e fetusit”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9203,Camëri,117,Editorial,2016,Ekonomi,505,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,284,Kosovë,2661,Kulture,716,Luginë,61,Moti,2,Politik,1895,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skandal/ Këshilli i Evropës: Nëse mësojnë se do lindin vajzë, gratë shqiptare abortojnë
Skandal/ Këshilli i Evropës: Nëse mësojnë se do lindin vajzë, gratë shqiptare abortojnë
Skandal/ Këshilli i Evropës: Nëse mësojnë se do lindin vajzë, gratë shqiptare abortojnë
https://1.bp.blogspot.com/-krAnhwLcJf8/WmhChxnaE7I/AAAAAAAAQB4/v0DK3C-ZQxA99WEcwmu_T4JZPKCu0O6sACLcBGAs/s640/w-2.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-krAnhwLcJf8/WmhChxnaE7I/AAAAAAAAQB4/v0DK3C-ZQxA99WEcwmu_T4JZPKCu0O6sACLcBGAs/s72-c/w-2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/skandal-keshilli-i-evropes-nese-mesojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/skandal-keshilli-i-evropes-nese-mesojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy