Të huajt “mësyjnë” në Shqipëri, vinë për pushime, punë por edhe azil

Rritet ndjeshëm numri i turistëve të huaj që kanë ardhur në Shqipëri gjatë viti 2017.Drejtorja e INSTAT, Delina Ibrahimaj, deklaron se vitin e kaluar në vendin tonë kanë hyrë 2.3 milionë të huaj për pushime.Të dhënat tregojnë gjithashtu se edhe numri i të huajve që kanë aplikuar për leje qëndrimi dhe për azil ka ardhur në rritje.

Gjatë 2017 në Shqipëri kanë hyrë për pushime 2.3 milionë të huaj.Drejtorja e INSTAT, Delina Ibrahimaj në një intervistë për Ora News deklaron se në krahasim me një vit më parë ka pasur një rritje të ndjeshme të turistëve të huaj.

Tendenca që vihet re këtë vit është ulja e ndjeshme e numrit të shqiptarëve nga Kosova që kanë ardhur për pushime por ka pasur rritje të ndjeshme të polakëve, çekëve dhe maqedonasve.

Delina Ibrahimaj: Për qëllime pushimi ka patur rreth 2 mln e 370 mijë të huaj të ardhur në vend dhe kjo shifër ka rezultuar me një rritje më të madhe se numri total i të huajve. Pra ka rezultuar me 23.6%

Përtej pushimeve, sipas drejtores së INSTAt interes nga të huajt ka pasur edhe për marrjen e lejeve të qëndrimit në Shqipëri. Italia dhe Turqia janë dy shtetet me numrin më të lartë të aplikuesve.

Delina Ibrahimaj: Shtetasit mekombësi kosovare ka rezultuar në rënie dhe rënia ka qenë kryesisht e përqëndruar në 3-mujorin e dytë dhe të tretë të vitit.

Por Shqipëria ka pasur rritje edhe të numrit të azilkërkuesve. Sirianët dhe afganët janë popujt që kanë përzgjedhur vendin tonë për ti shpëtuar luftës në vendet e tyre.

Delina Ibrahimaj: Afërsisht rreth 2 mijë shtetas të huaj më tepër që aplikojnë për leje qëndrimi. Sa i përket vendeve, kryesisht numri i shtetasve të huaj vjen nga vendet e Europës.

Në total në vitin 2017, numri shtetasve shqiptarë që jetojnë jashtë dhe të huaj të cilët kanë hyrë në vendin tonë për arsye të ndryshme si pushime,vizita apo punë është rreth 10 milionë./ZgjohuShqiptar.info

Azilkërkuesit

Vendi 2015 2016

Siri 80 127

Afganistan 3 64

Irak 1 28

Eritrea 7 0

Shtetasit që kanë hyrë për pushime

2016 2017

1.9 mln 2.3 mln

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Të huajt “mësyjnë” në Shqipëri, vinë për pushime, punë por edhe azil
Të huajt “mësyjnë” në Shqipëri, vinë për pushime, punë por edhe azil
Të huajt “mësyjnë” në Shqipëri, vinë për pushime, punë por edhe azil
https://3.bp.blogspot.com/-SqxiTrVHzhk/WmsGQX44YkI/AAAAAAAAQUQ/3j6omVNe1a4DBBIVg8eMe-xsfmv6HafAwCLcBGAs/s640/hyrja_e_te_hyjave-640x369.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-SqxiTrVHzhk/WmsGQX44YkI/AAAAAAAAQUQ/3j6omVNe1a4DBBIVg8eMe-xsfmv6HafAwCLcBGAs/s72-c/hyrja_e_te_hyjave-640x369.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/te-huajt-mesyjne-ne-shqiperi-vine-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/te-huajt-mesyjne-ne-shqiperi-vine-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy