Telenovela e “ushtarit grek”/ Demiraj: Është italian, shihni gradën

Kolonel Dritan Demiraj thotë se ushtarët italianë po varrosen për grek në Shqipëri. Ish-komandant i Forcave Speciale të Ushtrisë, Demiraj ka reaguar lidhur me varrin e ‘ushtarit grek’ të gjendur në Dragot të Tepelenës. Ish-ministri i Brendshëm, Demiraj thotë se grekët vazhdojnë ende të pompojnë historitë e gënjeshtrave.

“Bëhet fjalë për varrin e një ushtari italian, dhe kjo është e qartë si nga grada e korporalit (tetar), por edhe nga shkronjat e alfabetit latin në medaljon, deklaroi Demiraj në një prononcim për Politiko.al.

Kujtojmë se qeveria shqiptare ka rënë dakord me qeverinë greke për ngritjen e varrezave të ushtarëve grekë të vrarë në Luftën e Dytë në territorin tonë, vendim që është mbështetur dhe nga opozita. Por për këtë ka reaguar ashpër kryetari i PDIU-së, Shpetim Idrizi i cili ka bërë akuza të forta duke folur për “bamirësi e vasalitet nga qeveritë e majta e të djathta për 120 vend zhvarrime të reja në hartën e Vorio – Epirit”.

Në fshatin Dragot të Tepelenës kanë filluar gërmimet për gjetjen e eshtrave të ushtarëve grekë, të vrarë gjatë luftës italo-greke.

Por tabela që ka mbajtur ushtari, eshtrat e të cilit janë zbuluar sot, ngre dyshime për kombësinë e tij. Numrat dhe shkronjat janë në alfabetin latin, ndërsa grada është e shkruar në italiasht “caporale”, që në shqip përkthehet “tetar”( Grada më e ulët, e cila i jepet atij që komandon një skuadër). Ndërkohë mbiemri i ushtarit është Greco, shumë i përdorur në Itali, por që nuk mungojnë as rastet e përdorimit në Greqi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Telenovela e “ushtarit grek”/ Demiraj: Është italian, shihni gradën
Telenovela e “ushtarit grek”/ Demiraj: Është italian, shihni gradën
Telenovela e “ushtarit grek”/ Demiraj: Është italian, shihni gradën
https://4.bp.blogspot.com/-6QIjgwKqVi0/WmdjixH68XI/AAAAAAAAP-Q/Wi_sSCeHVZgT9MHYiXrak9EQo9RXTRcGQCLcBGAs/s640/Demiraj-801x445.png
https://4.bp.blogspot.com/-6QIjgwKqVi0/WmdjixH68XI/AAAAAAAAP-Q/Wi_sSCeHVZgT9MHYiXrak9EQo9RXTRcGQCLcBGAs/s72-c/Demiraj-801x445.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/telenovela-e-ushtarit-grek-demiraj_23.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/telenovela-e-ushtarit-grek-demiraj_23.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy