Tradhëtia ndaj Atdheut ende një zanat fitimprurës në Shqipëri...

Fotoja e parë është shkrepur gjatë ceremonisë së 21 prillit 1913, kur Esat Pashë Toptani komandanti i divizionit redif (rezervist) të ushtrisë otomane, i dorëzon Shkodrën Princit Danillo të Malit të Zi dhe gjeneralit Vukotic. Në foto Esat Pasha me uniformë turke pasi ka ulur nga Kalaja e Shkodrës flamurët turk dhe shqiptarë shtrëngon dorën e Princit të Kurorës Danillos. Esat pasha për këtë dorëzim të Shkodrës u shpërblye me 10 000 stërlina ar (rreth 2,5 milion euro të sotmet) si edhe me lejimin e trupave të tija, që të largoheshin nga Shkodra me të gjithë armatimin (përfshirë topat dhe mitralozat) dhe municionin, që dispononin. Të fitosh ekujvalentin e dy milion e gjysëm eurove me një dorë nuk ishte biznes i keq për Pashain Toptanas! Fundi i fundit Shkodra mbeti përsëri shqiptare, sepse vetëm pak muaj pas dorëzimit të Shkodrës Ball-Platz (ministria e jashtme austro-hungareze) kërcënoi Knjaz Nikollën me bombardim nga deti të porteve të Tivarit dhe Ulqinit si edhe të fortifikatave malazeze në Malin e Lovcemit, nëse trupat malazeze nuk tërhiqeshin menjëherë nga Shkodra dhe rrethinat e saja. Po ashtu Austro-Hungaria kërcënoi me bombardim të Beogradit (janar 1913), nëse trupat serbe nuk zbrasnin Durrësin menjëherë!

Fotoja e dytë është shkrepur gjatë shtrëngimit të duarve tejet miqësor midis ministrave Bushati dhe Kotzias në 11 nëntor 2017. Shqiptarët nuk e dinë se cfarë u vendos në këtë takim, që e bëri ministrin grek po aq shënd e verë sa pararendësen e tij Dora Bakojanis, kur takonte pararendësin e Bushatit, Lulzim Bashën. Deri tani kemi marrë vesh vetëm, që kryeministri Rama ka ligjëruar me VKM varrezat e grekëve të vrarë në Luftën Italo-greke. Sa për varrezat e camërve të masakruar nga Zerva në Greqi pret puna! Fundi i fundit camër janë ata dhe nuk u bë qameti, mjafton që Bushati sot si Esati dje të shtrëngojnë duart të lumturuar me Princin Danillo apo me ministrin Kotzias.

Një qind e kusur vjet kanë kaluar dhe ende tradhëtia ndaj Atdheut në Shqipëri mbetet një biznes mjaft fitimprurës!!!!!!! /GJERGJ THANASI /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tradhëtia ndaj Atdheut ende një zanat fitimprurës në Shqipëri...
Tradhëtia ndaj Atdheut ende një zanat fitimprurës në Shqipëri...
https://1.bp.blogspot.com/-UKvzbpy-GlU/WkvHP0YbiJI/AAAAAAAANyI/Dwg9ETPwweAlfBn5NNXGi5hE9fZstgQ4ACLcBGAs/s640/1-15-e1514403523628.png
https://1.bp.blogspot.com/-UKvzbpy-GlU/WkvHP0YbiJI/AAAAAAAANyI/Dwg9ETPwweAlfBn5NNXGi5hE9fZstgQ4ACLcBGAs/s72-c/1-15-e1514403523628.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/tradhetia-ndaj-atdheut-ende-nje-zanat.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/tradhetia-ndaj-atdheut-ende-nje-zanat.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy