Trashëgimia në rrezik/ Kulla e Jasharëve rrezikon të shembet

Kulla e Jasharëve në Prekaz ka filluar të shembet, për shkak të mungesës së kujdesit nga shteti.

Vizitorët thonë se shteti duhet të investojë më shumë në këtë kompleks. Ndërsa ciceroni i Kompleksit bën të ditur se projekti për Kullën e Jasharëve është gati, porse Qeveria duhet t’i ndajë mjetet financiare për rinovim. Kullën dhe shtëpitë e Jasharëve në Prekaz, sikurse shumë memoriale dhe komplekse të varrezave të dëshmorëve, shteti i ka lënë krejtësisht në harresë dhe për mungesë të përkujdesjes ato tani kanë filluar të shkatërrohen, madje edhe të shemben.

Vizitorët nga të gjitha anët e vendit dhe nga trojet shqiptare, thonë se shteti duhet të investojë më shumë në këtë kompleks sepse nëse lihet kështu rrezikohet te humbet edhe kjo histori, raporton televizioni publik. Projekti për rregullimin e Kullës së Jasharëve është gati, thotë ciceroni Ilaz Halimi. Sipas tij, sivjet pritet që Qeveria e Kosovës t’i ndajë mjetet financiare për renovim të Kullës. Në Kosovë janë 109 asete të trashëgimisë kulturore të cilat janë në rrezik të lartë. Ky rezultat del nga hulumtimi në terren i Fondacionit kosovar “Trashëgimia Kulturore pa Kufij”.

Nga ky hulumtim del se nga dhjetori i viti 2016, 9 -të ndërtesa kanë humbur, ndërsa 11 të tjera i janë shtuar listës “Trashëgimia në rrezik”. Ndërkohë, vetëm 7 asete janë shpëtuar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Trashëgimia në rrezik/ Kulla e Jasharëve rrezikon të shembet
Trashëgimia në rrezik/ Kulla e Jasharëve rrezikon të shembet
https://1.bp.blogspot.com/-S4G3K2yp1oo/WlM-xFQj2dI/AAAAAAAAOZ0/6ba16SKB0p80W9Nz6AOryClqFI-olqBCwCLcBGAs/s640/99a4f46a6387ad53657891cf2a8347d2_XL.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-S4G3K2yp1oo/WlM-xFQj2dI/AAAAAAAAOZ0/6ba16SKB0p80W9Nz6AOryClqFI-olqBCwCLcBGAs/s72-c/99a4f46a6387ad53657891cf2a8347d2_XL.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/trashegimia-ne-rrezik-kulla-e-jashareve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/trashegimia-ne-rrezik-kulla-e-jashareve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy