Tusk: Historia e Ballkanit, më dramatike se seriali “Game of Thrones”

“Historia e Ballkanit është shumë më dramatike dhe interesante se skenari i Game of Thrones, edhe pse nuk ka dragonj.”

Është ky paralelizmi që bën presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk mes situatës në të cilën ndodhet rajoni dhe serialit të famshëm televiziv.

Nga ceremonia hapëse e Presidencës Bullgare të Bashkimit Europian, Tusk foli në gjuhën vendase, teksa kërkoi që e tashmja dhe e ardhmja e Ballkanit të jetë më pak dramatike.

“Qëndrueshmëria, siguria, mbarësia – kjo është ajo që meritojnë të gjithë popujt e rajonit. Dhe qëllimi i BE-së është realizimi i këtij skenari”, u shpreh Presidenti i Këshillit.

Tusk përgëzoi suksesin europian që shënon marrja e presidencës BE-së për Bullgarinë, një arritje historike që sipas tij i takon popullit.

Presidenti i Këshillit Europian vlerësoi pozitivisht prioritetin që e ardhmja e Ballkanit Perëndimor do të marrë nën presidencën bullgare, që ka detyrën e vështirë të ripërtëritjes së perspektivës europiane për rajonin.

Përmes presidencës bullgare, pritshmëritë janë që Sofja zyrtare të rinxisë bisedimet e Serbisë dhe Malit të Zi për anëtarësim, si dhe t’i japë Shqipërisë dhe Maqedonisë një ndihmë për t’iu afruar negociatave për anëtarësimin e mundshëm në familjen europiane./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tusk: Historia e Ballkanit, më dramatike se seriali “Game of Thrones”
Tusk: Historia e Ballkanit, më dramatike se seriali “Game of Thrones”
Tusk: Historia e Ballkanit, më dramatike se seriali “Game of Thrones”
https://2.bp.blogspot.com/-cChTmqWDSf4/WlohGKS2S_I/AAAAAAAAO5s/wvPBnOWwzpg7VwtFSbhIrgmL7GIy0J0OQCLcBGAs/s640/bd43a7b6ac5d29909552c8223b1b72d9-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-cChTmqWDSf4/WlohGKS2S_I/AAAAAAAAO5s/wvPBnOWwzpg7VwtFSbhIrgmL7GIy0J0OQCLcBGAs/s72-c/bd43a7b6ac5d29909552c8223b1b72d9-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/tusk-historia-e-ballkanit-me-dramatike.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/tusk-historia-e-ballkanit-me-dramatike.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy