Varrezat greke, gati infrastruktura për ekspertët që do të gërmojnë Ja kur fillojnë gërmimet në Tepelenë

Operacioni i kërkimit, gjetjes dhe rivarrimit të ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke është duke përgatitur infrastrukturën teknike në fushën e Dragotit në Tepelenë.

Tre kabina kanë mbërritur në terren si financim i palës greke dhe janë duke u montuar nga një ekip i bashkisë së Tepelenës. Kabinat do të jenë mjedisi i punës për 6 ekspertë të palës greke, 6 të palës shqiptare dhe njëra do të shërbejë për anën teknike të operacionit.

Zona po kufizohet nga grupi i punës për të shënjuar edhe territorin ku pritet të fillojnë gërmimet të hënën. Konsulli grek dhe përfaqësues të palës greke vizituan terrenit ku po ngrihet infrastruktura paraprake ndërsa 10 punëtorë të bashkisë së Tepelenës do të kryejnë të gjitha gërmimet për zhvarrimin.

“Shkarkuam kontenierët dhe sot jemi marrë vetëm me vendosjen e tyre në terren. Më datë 23 fillojmë punën, me 10 punëtorë që janë të Bashkisë”, u shpreh Qemal Dani, kreu i misionit për bashkinë e Tepelenës.

Sistemimi i territorit do të vijojë edhe në fundjavë ndërsa pritet që infrastruktura në funksion të zhvarrimit të plotësohet me mjete përpara së hënës. Sipas marrëveshjes javën e ardhshme pritet që të gërmohet për rreth 80 varre të të rënëve greke në këtë luginë buzë Vjosës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Varrezat greke, gati infrastruktura për ekspertët që do të gërmojnë Ja kur fillojnë gërmimet në Tepelenë
Varrezat greke, gati infrastruktura për ekspertët që do të gërmojnë Ja kur fillojnë gërmimet në Tepelenë
Varrezat greke, gati infrastruktura për ekspertët që do të gërmojnë Ja kur fillojnë gërmimet në Tepelenë
https://2.bp.blogspot.com/-GojNhtHJ17o/WmNIo6SeiGI/AAAAAAAAPjE/1LHOpwAXlPcvvDN4jGQRz7dcriv7HVXgwCLcBGAs/s640/varrezat-e-ushtareve-grek-kelcyre-permet-28-nentor-2011-1-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-GojNhtHJ17o/WmNIo6SeiGI/AAAAAAAAPjE/1LHOpwAXlPcvvDN4jGQRz7dcriv7HVXgwCLcBGAs/s72-c/varrezat-e-ushtareve-grek-kelcyre-permet-28-nentor-2011-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/varrezat-greke-gati-infrastruktura-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/varrezat-greke-gati-infrastruktura-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy