Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat

Mediat italiane flasin për një kapitulli të ri dhe historik në marrëdhëniet mes Tiranës dhe Athinës, pas kontradiktave mes tyre.

‘Il Picolo’ shkruan se ushtarët mendohet të kenë rënë 70 vjet më parë në luftën 1940-1941 dhe ato do të kenë një varr të denjë, gjë që sjell edhe një afrim në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Ushtarët e rënë në betejat me Italinë janë gati 8 mijë. Të braktisur ose të varrosur në varre të improvizuara pas vdekjes, ata ende mbeten të shpërndara në fusha dhe male në pjesën jugore të Shqipërisë. Tashmë jo më për shumë kohë, për fat të mirë të Athinës. Ministria e Punëve të Jashtme kryesuar nga Nikos Kotzias ka bërë të ditur në një deklaratë në fillim të gërmimeve në tokën shqiptare se janë gjetur trupat, e të “rënëve në Luftën e Dytë Botërore”, shkruan media italiane.

Nga gërmimet e deritanishme në Dragot të Tepelenës janë gjetur eshtrat e 6 ushtarëve, që thuhet se janë grekë, megjithëse janë krijuar polemika që në ditët e para, pasi historianë mendojnë se mund të jenë edhe italianë.

Ndër historianët, të cilët ka kundërshtuar së tepërmi është edhe Beqir Meta.

“Unë jam kritik, së pari sepse ushtria greke hyri në nëntor-dhjetor 1941 në Shqipëri për të aneksuar këtë territor”, shprehet historiani, i cituar nga media italiane./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9251,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat
Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat
Varrezat greke, mediat italiane dyshojnë për manipulim me eshtrat
https://2.bp.blogspot.com/-Xu2HXNukTr4/WmyOzeJ9W2I/AAAAAAAAQdo/1WKrFlea0MgGDIAgelXwn_BfLbk3_PrkQCLcBGAs/s640/zhvarrosja-e-ushtareve-greke-933x445-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Xu2HXNukTr4/WmyOzeJ9W2I/AAAAAAAAQdo/1WKrFlea0MgGDIAgelXwn_BfLbk3_PrkQCLcBGAs/s72-c/zhvarrosja-e-ushtareve-greke-933x445-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/varrezat-greke-mediat-italiane-dyshojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/varrezat-greke-mediat-italiane-dyshojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy