Vendet që “vrasin” demokracinë, ja ku renditet Shqipëria

Raporti vjetor i Lirisë në Botë rendit kombet sipas lirive civile dhe të drejtave politike me secilin vend të vendosur në një nga tre kategoritë: ‘Të lirë, ‘Pjesërisht i lirë’ dhe ‘jo i lirë’.

Rreth 88 vende, përfshirë Britaninë dhe Amerikën, u konsideruan si ‘të lirë’ ndërsa 49, duke përfshirë Tajlandën, Egjiptin dhe Turqinë, i konsideruan “jo të lira”.

Shqipëria renditet në vendin e 68, ndërkohë që liria e shtypit konsiderohet “pjesërisht e lirë”.

Rusia dhe Kina janë emëruar në një raport si një ndër vendet më të këqija në botë për heqjen e lirive të njerëzve.

Secili vend jep një rezultat me pikë për cilësinë e demokracisë. Ai që ka 100 pikë është në krye dhe këtë vend e zënë tre shtetet nordike; Suedia, Norvegjia dhe Finlanda. Këto vende ndiqen nga Kanadaja, Holanda, Australia, Luksemburgu, Zelanda e Re, Uruguai dhe Danimarka.

Vendin më të keq e zë Siria nën diktaturën brutale të Bashar al-Assad, e ndjekur nga Sudani Jugor, Eritrea, Koreja e Veriut dhe Turkmenistani.

Bahreini, Arabia Saudite dhe Kuba ishin gjithashtu midis kombeve të kontrolluara fort në këtë kategori. Rusia ishte 27 nga fundi me 20 pikë.

Numri i njerëzve që jetonin nën kushte “jo të lira” është rreth 2.7 miliardë njerëz. Por më shumë se gjysma e këtij numri jeton vetëm në një vend – Kina, e cila u rendit e 19-ta./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vendet që “vrasin” demokracinë, ja ku renditet Shqipëria
Vendet që “vrasin” demokracinë, ja ku renditet Shqipëria
Vendet që “vrasin” demokracinë, ja ku renditet Shqipëria
https://2.bp.blogspot.com/-bus8gM2xmuA/Wmrzpu3-QtI/AAAAAAAAQS0/aJlivsk5e4oryVw7f8UWluGWC_RTKCCVQCLcBGAs/s640/aaafa-696x450.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-bus8gM2xmuA/Wmrzpu3-QtI/AAAAAAAAQS0/aJlivsk5e4oryVw7f8UWluGWC_RTKCCVQCLcBGAs/s72-c/aaafa-696x450.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/vendet-qe-vrasin-demokracine-ja-ku.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/vendet-qe-vrasin-demokracine-ja-ku.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy