VIDEO: Në majën e Çikës me dëborë si në “Fronin e Perëndive”

Në fund-javë me dhjetra të rinjë aventurierë të borës dhe lartësive ngjiten në Llogara dhe më tej drejt lartësive me borë të Malit të Cikës.

Mali i Çikës ndodhet në Bregun e Detit, midis Jonit në perëndim dhe luginës së Shushicës në lindje, me majat më të larta të Çikës (2040 m) e të Qorres (2018 m).

Shpati perëndimor i tij është tepër i thepisur deri sa zbret në formën e një shkallareje në detin Jon, duke formuar Rivierën e Himarës, pjesa më piktoreske e gjithë Rivierës Shqiptare.

Shpati lindor është më i butë dhe bie mbi luginën e Shushicës. Format e relievit të sotëm janë shumë të ashpra, me maja të mprehta, shpate me gremina e rrëpira shumë të thella.

Pikërisht kjo faqe e tij shfrytëzohet për ngjitje alpinistike dhe rrëshqitje në borë.

E gjithë Llogaraja është një perlë e turizmit shqiptarë dhe ndodhet rreth 40 km në jug-lindje të Vlorës, në kufirin midis Adriatikut dhe detit Jon. Parku shkon nga lartësia 470 m në lartësinë 2018 m.

Pranë Qafës së Llogarasë ka shumë pemë dhe forma interesante kurorë si rezultat i baticave dhe erës së fortë. Një shembull i këtyre rrymave atmosferike është dhe “Pisha Flamur”, një monument i rrallë i natyrës me vlera shkencore dhe turistike.

Parku i Llogarasë ka një rëndësi të madhe si një destinacion turistik dhe shërben si një urë tranziti për të dy llojet e turizmit, atë bregdetar dhe atë malor.

Ai ka potencial të madh për zhvillimin e eko-turizmit, sportet e ajrit, ekskursionet dhe udhëtimet.

Ky është një vend klimatik, sepse këtu përzihen të dyja klimat, malore dhe detare e freskët. Për tifozët sportivë ky park ofron mundësi akomodimi në hotele luksi.

Sezoni i turizmit dimëror, ose turizmi i bardhë, është në mesin e tij dhe ky park i veçantë po shfrytëzohet maksimalisht nga të rinjtë dhe aventurierët e borës e të lartësive sidomos në fund-javë.

Të rinjë nga Vlora,Himara dhe nga qytete të tjera të vendit,ngjiten në Llogara për të gjetur aventurën por edhe peizazhin e veçantë të bregut dhe të malit.(ATSH)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: VIDEO: Në majën e Çikës me dëborë si në “Fronin e Perëndive”
VIDEO: Në majën e Çikës me dëborë si në “Fronin e Perëndive”
https://4.bp.blogspot.com/-1bSUtSLpnEU/WldnedRqQpI/AAAAAAAAOuU/QTyOTNRjZJwaI0dglF2ixV2A47Rjkd2EgCLcBGAs/s640/cuka2-600x338.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-1bSUtSLpnEU/WldnedRqQpI/AAAAAAAAOuU/QTyOTNRjZJwaI0dglF2ixV2A47Rjkd2EgCLcBGAs/s72-c/cuka2-600x338.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/video-ne-majen-e-cikes-me-debore-si-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/video-ne-majen-e-cikes-me-debore-si-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy