Video/Trenat në Shqipëri, një katastrofë

Hekurudhat shqiptare janë përballë një situate gjithnjë e më shumë kritike,  cilat janë ballafaquar me një krizë të madhe financiare për vite me radhë.

Megjithëse janë riparuar disa prej automjeteve, rrjeti aktualisht nuk sheh shumë trena që janë në punë. Ndërsa shumë nga mjetet janë braktisur për shkak të mungesës së mirëmbajtjes së shinave dhe vetë trenave, shkruan ferrovie.info.

 Aktualisht kanë mbetur vetëm dy trena midis Kasharit (periferi të Tiranës) dhe dy për në Durrës (32 km), dy trena mes Shkodrës dhe Durrësit (106 km) dhe dy trena mes Rrogozhinë dhe Elbasan (41 km).

Pra, për të qenë të qartë, për rrjedhojë, në të gjithë vendin çdo ditë qarkullojnë tetë trena, të gjitha dukshëm me motor Diesel. Ata më shumë përdoren për të shkëmbyer mallra.

Kujtojnë se në të kaluarën hekurudhat shqiptare ishin funksionale. Por ndërprerja totale të shërbimeve  me trena erdhi si pasojë së karburantit, naftë me të cilin lëviz lokomotiva T669 e ndërtuar në Çekosllovaki.

Nga mënyra e thjeshtë kurioziteti, rruga më e shtrenjtë e Shkodrës në Durrës ka një kosto prej 160 lekë, rreth 1.20 euro. Nëse bëni rrugën vajtje ardhje në total do të paguani 240 lekë, rreth 1.80 euro.

Çmimi  është shumë i ulët, dhe normalisht lidhet me shërbimin e ofruar.  Për të mbuluar 106 km, trenit i duhetb 3 orë e 50 minuta, me një mesatare prej pak a shumë 27 km / h./TIRANA TODAY/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Video/Trenat në Shqipëri, një katastrofë
Video/Trenat në Shqipëri, një katastrofë
https://1.bp.blogspot.com/-UGPsfhQPoJg/WmtTcMvRYDI/AAAAAAAAQXM/9WAjfjkBq-gYkenZZxJXA9ycLKktgXCdACLcBGAs/s640/0-3.png
https://1.bp.blogspot.com/-UGPsfhQPoJg/WmtTcMvRYDI/AAAAAAAAQXM/9WAjfjkBq-gYkenZZxJXA9ycLKktgXCdACLcBGAs/s72-c/0-3.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/videotrenat-ne-shqiperi-nje-katastrofe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/videotrenat-ne-shqiperi-nje-katastrofe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy