Zbardhen detajet/ Aeroporti i Vlorës, më i lirë dhe më i madh sesa Rinasi

Çmimet e biletave në Aeroportin e Vlorës do të jenë më të ulëta se në Rinas.

Qeveria ka dërguar në Kuvend projektligjin që përcakton procedurën e negociatave me kompanitë turke për ndërtimin e aeroportit.

Në relacioni shoqërues të projekligjit zbulohet se shoqëritë turke kanë propozuar tarifa më të lira fluturime nga ato që janë aktualisht.

“Nga një shqyrtim paraprak i propozimit të shoqërive konstatohet se tarifat që propozohen të aplikohen në këtë aeroport do të jenë më të lira se ato që aplikohen nga TIA (Aeroporti i Tiranës)“, thuhet në raport.

Sipas relacionit, struktura e saktë e tarifave do të përcaktohen në diskutimet e mëtejshme mes konsorciumit turk dhe komisionit ndërinstitucional të negocimit mes ministrisë së infrastrukturës dhe asaj të energjisë.

Qeveria thotë se qëllimi kryesor i negociatave do të jetë nënshkrimi i një kontrate që ka ndikim minimal në buxhetin e shtetit.

Sipas projektit paraprak, tre kompanitë turke do të investojnë 100 milionë euro për ndërtimin e aeroportit.

Në këmbim ato do të kenë menaxhimin e tij për një periudhë disavjeçare dhe një fitim dysheme të garantuar, i cili nëse nuk arrihet nga të ardhurat e fluturimeve do të paguhet nga buxheti i shtetit.

Sipas relacionit të projektligjit, qeveria parashikon që përmes aeroportit të Vlorës të transportohen 80 për qind e turistëve ndërkombëtarë, që vijnë për pushime në jugun e Shqipërisë, çka do ta bënte atë një aeroport më të madh edhe sa Rinasi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbardhen detajet/ Aeroporti i Vlorës, më i lirë dhe më i madh sesa Rinasi
Zbardhen detajet/ Aeroporti i Vlorës, më i lirë dhe më i madh sesa Rinasi
Aeroporti i Vlorës, më i lirë dhe më i madh sesa Rinasi
https://3.bp.blogspot.com/-DK4p_bWUWes/WmybfC1ZqfI/AAAAAAAAQeY/HVasDYD3Q7Ue5R-BrHuMXwJ9aB66KjVZgCLcBGAs/s640/Aeroporti-Rinas-1-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-DK4p_bWUWes/WmybfC1ZqfI/AAAAAAAAQeY/HVasDYD3Q7Ue5R-BrHuMXwJ9aB66KjVZgCLcBGAs/s72-c/Aeroporti-Rinas-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/zbardhen-detajet-aeroporti-i-vlores-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/zbardhen-detajet-aeroporti-i-vlores-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy