Zbulimi i mrekullueshëm në malet e Kosovës: Transformator me gur dhe bakër…(VIDEO)

Kohët e fundit, disa postime në lidhje me një objekt të lashtë të zbuluar në Kosovë shpërtheu në internet.

Info duket se kanë origjinën nga faqet e botuara në gjuhën ruse, duke përfshirë një të botuar në faqen e rrjeteve sociale ruse Live Journal.

Thuhet se studiuesi dhe fotografja Ismet Smaili zbuluan një objekt në male në Kosovë: një lloj guri i pazakontë me një spirale bakri.

Ata thonë se spiralja e telave të bakrit është vendosur brenda gurit në një mënyrë të sofistikuar, me gurin e shfaqur të shkrirë dhe punuar në formën e nevojshme për të krijuar një transformator.

Një përkthim anglisht i një artikulli në lidhje me të, i postuar në Live Journal, thotë:

“Fotografi dhe hulumtuesi Ismet Smiley ka zbuluar një objekt misterioz në male në territorin e Kosovës. Objekti i gjetur është një gur i pazakontë me një spirale të integruar elektromagnetike. Studimet kanë treguar se objekti nuk është më pak se 20,000 vjeç. Analiza e gurit shkaktoi konfuzion, sepse të dhënat e tij nuk përputhen me historinë zyrtare të qytetërimit njerëzor.

Objekti kujton një transformator të lashtë. Një spirale bakri nuk futet thjesht në një vrimë të gdhendur, por përfaqëson një sistem të plotë transformatori me një gur. Kjo sugjeron që guri ishte i shkrirë, dhe pastaj i dha formën e duhur. Objekti është i pajisur jo vetëm me spirale me tela, por edhe me një izolator, si dhe me katër vrima simetrike për tela. “

Ja disa nga komentet në një video ruse në lidhje me objektin:

Ky është një transformator i rrymës së tensionit të lartë, si TOL-10. Ajo që duket si një gur është një rrëshirë epoksi, Në qendër, shihet një vrimë drejtkëndore – filetoja kryesore e transformatorit. »- Артем Буланкин

“Unë shpresoj se njerëzit nuk sillen, tregon qartë se edhe bakri nuk oksidohet dhe pllakat metalike nuk janë të ndryshkur!” – Black KOT

Duke menduar për ato komente skeptike, duket mjaft e rreme. Disa burime të besueshme rreth saj ekzistojnë dhe bakri nuk duket shumë i ndryshkur.

Kjo gjë kujton gjëra të vërteta që ekzistojnë, si Bateria e Bagdadit, por duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbulimi i mrekullueshëm në malet e Kosovës: Transformator me gur dhe bakër…(VIDEO)
Zbulimi i mrekullueshëm në malet e Kosovës: Transformator me gur dhe bakër…(VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-Lx7Lm2xSp7A/Wk0KXbXrZxI/AAAAAAAAN3s/5YXJ0cM0ots1BVxFBlbZDN_M6YzpZZfQACLcBGAs/s640/old_transformator0001.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Lx7Lm2xSp7A/Wk0KXbXrZxI/AAAAAAAAN3s/5YXJ0cM0ots1BVxFBlbZDN_M6YzpZZfQACLcBGAs/s72-c/old_transformator0001.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/zbulimi-i-mrekullueshem-ne-malet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/zbulimi-i-mrekullueshem-ne-malet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy