1913 / Detashmenti “Skutari”, prezenca e parë ushtarake gjermane në Shqipëri

Bëhet fjalë për “nemcet origjinalë”, pra gjermanët dhe jo austro-hungarezët. Ardhur në Shkodër në korrik 1913 si pjesë e Trupës Ndërkombëtare të Paqes, kjo njësi iu bashkua e para trupave austro-hungareze në Vishegrad, në ditët e fundit të gushtit 1914, duke sulmuar sëbashku trupat serbe.

Nga Armand Plaka

Ndërsa në një terminologji përgjithësuese shqiptarët i njihnin thjesht si “Nemce”, duket se prezenca e tyre në Shqipëri ka qenë shumë e limituar në kohë, sasi e hapësirë. Bëhet fjalë për “nemcet origjinalë”, pra gjermanët dhe jo austro-hungarezët.

Ato mbartin në vetvete dy-tre rekorde historike, si për shqiptarët, ashtu dhe për vetë historiografinë ushtarake gjermane e atë të fuqive të Aksit. Kësisoj, nga njësitë e para që patën rastin të përjetonin në praktikë marrëveshjen e koalicionit mes ish-Perandorisë Austro-Hungareze dhe asaj Gjermane, ishte dhe Detashmenti “Skutari”, i Këmbësorisë së Marinës Perandorake Gjermane.

Pas Deklaratës së Luftës që Serbia i shpalli Gjermanisë më 6 gusht 1914, kjo kompani, e cila kishte ardhur në Shkodër në korrik 1913 si pjesë e Trupës Ndërkombëtare të Paqes, iu bashkua e para trupave austro-hungareze në Vishegrad, në ditët e fundit të gushtit 1914, duke sulmuar sëbashku trupat serbe.

Detashmenti “Skutari” u ndodh përkrah sivëllezerve “nemce” (dmth austro-hungarezë) në atë që njihej si sektori i Drinit mes datave 16-19 gusht 1914, ku pësuan edhe disa humbje të vogla. Duke udhëtuar përmes Sarajevos dhe Vjenës, ata mbërritën më në fund në Gjermani më 5 shtator.

Në Vjenë, në ditët e para të shtatorit 1914 ( më 2 shtator), kompania gjermane u prit me ovacione e nderime të mëdha në euforinë e fillimit të Luftës së Madhe, duke u përshëndetur nga populli, ministra e shtetarë të lartë austro-hungarezë, si dhe ambasadori gjerman në Vjenë dhe kryebashkiaku i qytetit. Të nesërmen, ata në audiencë të veçantë, i priti edhe vetë Perandori Franc Jozef.

Detashmenti “Skutari” më pas, me të mbërritur në Gjermani u shkri më 7 shtator 1914 dhe shërbeu si bërthamë për formimin e Batalionit 10. të Marinës Perandorake, duke u dërguar me shërbim në Frontin Perëndimor në Flandër (Belgjikë).

Forca Ndërkombëtare e Paqes

Forca Ndërkombëtare e Paqes e dislokuar në Shkodër qysh në maj-qershor 1913, udhëhiqej nga Admirali Britanik, Sir Cecil Burney e më pas prej George F. Phillips, i cili do të rikthehej sërish në Shqipëri (Shkodër) si kreu i Misionit Ushatrak Britanik në Shqipëri, me mbarimin e Luftës së Parë Botërore në vitet 1918-1920.

Admirali britanik, Cecil Burney, Komandant i Trupave Ndërkombëtare të Paqes në Shkodër, 1913.

Përveç një batalioni austro-hungarez, një italiani, një britaniku dhe dy kompanive franceze, Forcat Ndërkombëtare të Paqes në përbërje kishin edhe një kompani gjermane, e cila ishte urdhëruar të nisej për në Shkodër e t’i bashkangjitrej kësioj TNP me një dekret qeveritar më 28 qershor 1913.

Ajo u quajt “Detashmenti i Këmbësorisë së Marinës”, i krijuar enkas për këtë qëllim, duke u imbarkuar nga Trieste më 2 korrik 1913 në bordin e anijes ushtarake Gjermane SMS Breslau, trasferuar më pas në një tjetër anije italiane e zbarkuar në brigjet shqiptare më datë 7 korrik 1913, ku mori pjesë në ceremoninë e mbajtur me këtë rast në qytetin e Shkodrës.

Komandanti i kësaj trupe ishte në fillim Koloneli von Klitzing, e më pas Majori Paul Schneider, i cili ishte njëkohësisht edhe i ngarkuari me punë i Gjermanisë në Shkodër.

Majori Paul Schneider, Komandanti i Detashmentit Skutari

I gjithë detashmenti përbëhej nga: 5 oficerë, 11 nënoficerë dhe 97 ushtarë.

Pasuesi i Hitlerit, përcolli detashmentin “Skutari”

Gjatë transferimit me anijen luftarake SMS Breslau, regjistrohet edhe një tjetër e dhënë interesante: në bordin e saj ndodhej edhe Karl Doenitz, admirali i ardhshëm i Flotës Detare Naziste, i cili do të bëhej shumë i famshëm tre dekada më vonë si “pasuesi” i Hitlerit, megjithëse çuditërisht ai zyrtarisht nuk ishte anëtar i Partisë Naziste, por gjithsesi një antisemit dhe deri në fund luajal ndaj Fyhrerit. Në dokumentin që daton më 29 prill 1945, e që përmban edhe dëshirën e tij të fundit, vetëm një ditë para se ai të kryente vetëvrasje në bunkerin e vet, Hitleri e emëron Admiralin Doenitz si “pauses” të vetëm të tij dhe Kryetar të Shtetit me titullin: President i Rajhut dhe Komandant Suprem i Forcave të Armatosura.

Gjermanët dhe shqiptarët në LIB

Gjatë Luftës së Parë, prezenca e trupave gjermane në Shqipëri ishte thuajse fare inekzistente, por jo vetë kontakti i tyre me shqiptarët, të cilët patën rastin t’i takonin e madje edhe t’i rektrutonin pjesërisht në trevat ku ata jetonin në Maqedoninë Perëndimore e gjetkë në Kosovë, apo Frontin Lindor (Beteja e Selanikut), ndërsa ndihmonin aleatët e tyre bullgarë e austro-hungarezë.

Po ashtu, megjithëse nuk ka asnjë dëshmi konkrete, në faqet e shtypit francez të vitit 1917, hasen edhe foto në të cilat pretendohet se pranë brigjeve shqiptare të kenë pluskuar nëndetëse gjermane, të cilat ndihmonin Flotën Austro-Hungareze, duke ia pastruar Adriatikun nga anijet italiane, franceze apo britanike.

Detashmenti “Skutari” duke luftuar përkrah austro-hungarezëve në Vishegrad

Detashmenti “Skutari” pas pritjes entuziaste në Vjenë, 3 shtator 1914

Anëtarët e Detashmentit “Skutari” duke parakaluar në Shkodër, korrik 1913.

Oficerët e Forcës Ndërkombëtare të Paqes, Shkodër, verë 1913

Admirali Karl Doenitz në takim me Hitlerin në bunkerin e tij në pranverë 1945.

Luftanija gjermane, SMS Breslau, e cila mbajti në bordin e saj në vitin 1913 Detashmentin “Skutari” në Trieste për t’a përcjellë drejt brigjeve shqiptare/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 1913 / Detashmenti “Skutari”, prezenca e parë ushtarake gjermane në Shqipëri
1913 / Detashmenti “Skutari”, prezenca e parë ushtarake gjermane në Shqipëri
https://1.bp.blogspot.com/-YZ96iOQI0zM/WpStq9j51OI/AAAAAAAACpY/PURkQ093J7AiZ692TBxqFpRubj5rW2BTACLcBGAs/s640/Foto-1-Skutari-Detachment-Shkoder-1913.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-YZ96iOQI0zM/WpStq9j51OI/AAAAAAAACpY/PURkQ093J7AiZ692TBxqFpRubj5rW2BTACLcBGAs/s72-c/Foto-1-Skutari-Detachment-Shkoder-1913.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/1913-detashmenti-skutari-prezenca-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/1913-detashmenti-skutari-prezenca-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy