50 shqiptaret më të famshëm në botë

Sipas një artikulli në Oculus News, kjo është një listë me 50 shiqptarët më të famshëm në botë , por na fton të vëmë re se në ndërkohë ka edhe shumë shqiptarë të tjerë të njohur.

1. Nënë Tereza

Jo vetëm më i famshëm i shqiptarëve, por edhe Shqipëria me të cilën merr krenari.

2. Robert De Niro, aktor

Në mbrëmja e parafundit të festivalit të Këngës Italiane, Sanremo, mysafiri i veçantë, Robert de Niro, përmendi në Rai 1, që ka origjina të përziera midis Sicilisë dhe Shqipërisë.

Tani shqiptarët do të jenë më të interesuar në filmat e tij.

3. Ismail Kadare – shkrimtar

Shkrimtar i njohur botëror dhe fitues i “Man Booker Prize”

4. Inva Mula – soprano

Sopranoja e njohur ndërkombëtarisht, e cila përfaqëson vendin me dinjitet në skenën botërore.

5. Anna Oxa – këngëtare, Itali

Këngëtarja e njohur italiane pranoi se babai i saj ka ardhur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

6. Sandra Bullock, aktore amerikane

Është njoftuar se babai i Sandra Bullock është me origjinë shqiptare.

7. James Belushi – Aktor, SHBA

Aktori i njohur amerikan, James Belushi, dhe vëllai i të ndjerit John Belushi, është me origjinë shqiptare.

8. Ferid Murad

Laureati i Nobelit me një baba shqiptar dhe nënën amerikane, Dr. Ferid Murad, fitoi “Nobelin” në mjekësi në vitin 1998.

9. Angelin Preljocaj

Baleti maestro i Parisit, Angelin Preljocaj ka fituar një numër çmimesh ndërkombëtare.

10. Eliza Dushku – Aktore, SHBA

Aktorja që luajti së bashku me Robert De Niro dhe Leonardo DiCaprio në “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

11. Agim Kaba – Aktor, SHBA

Shumë pak e dihet për djalin simpatik që luajti në serialin “Si bota rrotullohet”, me origjinë shqiptare.

12. Stan Dragoti – drejtor, SHBA

Drejtori dhe producenti i Hollivudit ka njoftuar disa vite më parë kur ai arriti në Shqipëri, me origjinën e tij shqiptare.

13. Richard Lukaj – Ekonomist, Wall Street, SHBA

I lindur në Itali nga prindërit shqiptar, Lukaj karakterizohet si një “magjistar” i Wall Street, duke mbetur një nga drejtuesit më të rinj të rangut të lartë.

14. Joseph DioGuardi – ish kongresmen, SHBA

Ish-kongresisti i SHBA Joseph DioGuardi, i lindur në Bronx, Nju Jork dhe njëkohësisht udhëheqës i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, është me origjinë shqiptare dhe që nga viti 1989 ka bërë 15 udhëtime në Ballkan.

15. Emina Cunmulaj – modele, SHBA

Supermodelja me origjinë shqiptare, Emina Cunmulaj u shpall ylli i ri i revistës së famshme modele “Elite” dhe “Vogue” në SHBA.

16. Alan Shepard – Kozmonaut

Ai lindi në East Dery, New Hampshire, SHBA, më 18 nëntor 1923.

Ai është me origjinë shqiptare. Shepard në misionin Apollo 4 në janar-shkurt 1971 manovroi vetë anijen kozmike.

Si një astronaut, ai është i pari që fluturon në hapësirë dhe amerikan i pestë i cili ka hyrë në hënë.

Para pensionimit ai është promovuar në admiral.

17. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokej, Kanada

Lindur në Ontario, Kanada më 1 nëntor 1969 me prindërit shqiptar. Është mjaft një lojtar i hokej mjaft i famshëm në Kanada.

18. James Bieber – Aktor, SHBA

Aktor në Shtetet e Bashkuara, ndërsa prindërit e tij janë shqiptar

19. George Tenet – ish-drejtor i CIA-s

Ish drejtori i CIA-s, i cili u bë i famshëm nga lufta në Irak, u deklarua në librin e tij autobiografik, fillimisht nga Himara.

20. Kristine Elezaj – këngëtare

I njohur si “Kebe” për tifozët e saj, ai është një këngëtar shqiptaro-amerikan. Ai është bërë mjaft popullor në SHBA. Cristina lançoi këngën e parë “Le ta dini” një vit më parë pasuar nga “Suvenire”.

21. Azem Maksutaj- Champion Taibox

Është ndër atletët më të njohur në botë. Në moshën 19-vjeçare ai u bë kampion i botës në peshë të rëndë në Taiboks. Konsiderohet si atleti më i mirë në botë në Taiboks që të ketë bërë edhe më shumë filma.

22.Laureta Meci – aktore, SHBA

Meci ka lindur në Kuçovë, ka përfunduar shkollën prestigjioze të aktrimit “Stella Adler” në Nju Jork dhe po përparon në karrierën e saj.

23. Ilir Shaqiri – balerin, Itali

Balerin shqiptar i njohur në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv italian “Amici”.

24. Kledi Kadiu – balerin, Itali

Balerin shqiptar me famë të madhe në Itali pas pjesëmarrjes dhe suksesit në programin televiziv “Amici”.

25. Leon Cino – balerin, Itali

Leon Cino gjithashtu u bë i njohur shumë shpejt në Itali.

26. Klajdi Selimi – balerin, Itali

Përsëri një balerin shqiptar shpejt u bë protagonist i programit “Amici”.

27. Donald Llambro – gazetar

Ai është një nga gazetarët më të famshëm në SHBA.

Ai është aktualisht kreu i korrespondencës politike në The Washinton Times.

Ai u lind më 14 korrik 1940, prindërve shqiptar në Massachusetts.

Ai është i martuar dhe ka një djalë. Një nga artikujt më të rëndësishëm të tij është zbulimi i disa polemikave në debatin presidencial midis John Kerry dhe Xhorxh Bush.

28. Teddy Papavrami – violiniste, Francë

I lindur në Tiranë, studioi në konservatorin kombëtar “Superieur de Musique” në Paris. Ai ka performuar në shumë nga skenat botërore.

29. Erald Dervishi – kampion botëror i shahut

I lindur në Durrës, ai është një nga kampionët më të rinj në historinë e shahut botëror.

30. Anthony Athanas – biznesmen

I lindur në vitin 1911 në Korçë, ai u zhvendos në Nju Jork kur ishte vetëm 5 vjeç dhe ishte në gjendje të hapte në Boston një nga restorantet më të famshme në vend. Në vitet e fundit, restoranti i tij shërbeu rreth 700,000 vakte në vit, duke u konsideruar si pestë e restoranteve më të rëndësishme të Amerikës.

31. Saimir Pirgu – tenor

Pavarësisht se ishte i ri, Saimir Pirgu shpejt u bë i njohur si tenor, duke fituar çmime të shumta në Itali.

32. Fotograf Fadil Berisha

I konsideruar si një nga fotografët më e mirë në botë. Fadil Berisha është shqiptar. Disa nga personalitetet që janë klientë të studios së tij janë emra të tillë si Halle Berry, Placido Domingo, Snoop Dog, Bill Clinton, Donald Trump etj.

33. Hila Popaj – ish-aktore, SHBA

Ata që e kanë parë serinë e filmit “Ninja” duhet ta kenë parë pa e ditur se ai është shqiptar.

34. Lirie Begeja – drejtore, Francë

Lirie Begeja është drejtore në Franë

35. Elsa Lila – këngëtare, Itali

Pasi fitoi Festivalin e saj të parë kombëtar në Shqipëri, ajo u bë e njohur në Itali, ku mori pjesë në Festivalin Sanremo.

36. Nik Xhelilaj, aktor

I lindur në Tiranë në vitin 1983, debutimi i ekranit të kinemasë të tij është në vitin 2008 me filmin “Sorrow of Mrs. Schneider”.

Por filmi dramatik mbi emigracionin, me titull “Shqip”, drejtuar nga Johannes Naber, ku Xhelilaj është protagonist, e solli atë në “Shooting Star”, duke qenë aktori i parë shqiptar që arriti këtë sukses.

Disa javë më parë ai u emërua një nga 10 aktorët më të mirë të rinj të Europës për momentin.

37. Miriam Cani – këngëtare, Gjermani

Vajzat e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmë të njohur në Gjermani dhe në vende të tjera evropiane, është nga Elbasani.

38. William Gregory – astronaut, SHBA

William Gregory është një astronaut amerikan, paraardhësit e të cilit emigruan nga Shqipëria në fillim të shekullit të kaluar.

39. Karl Gega – arkitekt

Karl Gega është një arkitekt i famshëm në botë. Ai është gjithashtu ndërtues i hekurudhës Semmering!

40. Igli Tare – futbollist, Itali

Futbollisti shqiptar, i cili është shumë i suksesshëm edhe në Itali. Tani është drejtori teknik i ekipit të Lazios.

41. Ambeta Toromani – balerinë, Itali

Ashtu si shumë ballerina të tjera shqiptare edhe Toromani Ambeta shpejt u bë i njohur në Itali.

42. Oni Pustina – model, Itali

Kam shfaqur në reklama të ndryshme, Oni Pustina është model i famshëm shqiptar që luan si postier në shfaqjen italiane “Ce posta per te”.

43. Valbona Çoba – modele, aktore, SHBA

Ajo së pari u bë e njohur në Shqipëri, pastaj në Greqi si një modele e famshëm dhe tani është modele dhe aktore në SHBA.

44. Aris Golemi – maestro baleti, koreograf

Ka mbaruar në Shkollën e Baletit në Tiranë, ka performuar live me këngëtaren aspirante të vendit, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenë koreograf i disa pjesëve të grupit N’SYNC.

45. Eda Zari – këngëtare, Gjermani

E lindur në Tiranë, Eda Zari që jeton për shumë vesh në Gjermani, është një këngëtare, prodhues dhe kompozitore popullore. Ajo është gjithashtu një ambasadore i kulturës së Shqipërisë.

46. Alexander Moisiu – aktor

Sot Moisiu adhurohet dhe respektohet në botë, por veçanërisht në Shqipëri si një nga aktorët më të mëdhenj të vendit, edhe pse ai që nga rinia e tij nuk e vizitoi Shqipërinë.

47. Laura Mersini, Houghton – shkencëtare

Ajo është një kozmologe dhe është shqiptare dhe një nga gratë e pakta në botë që merret me këtë shkencë.

48. Andamion Murataj – kinematograf

Është një regjisor shqiptar që ka punuar si skenarist dhe regjisor në Nju Jork gjatë 12 viteve të fundit. Ai është diplomuar në Universitetin Amerikan (Uashington DC). Si regjisor ai ka qëlluar shumë filma dhe dokumentarë midis tyre dhe dokumentarit të PBS që do të dëgjojnë fëmijët

49. Luan Krasniqi, boksier

Ai tashmë ishte një boksier i njohur, i cili mbajti deri së fundmi titullin kampion evropian.

50. Lorik Cana, futbollist

Ai luajti në shumë klube evropiane dhe ka kontribuar në shfaqjen e vlerës së një shqiptari të vërtetë.

Ai është gjithashtu ambasador i UNICEF-it, së bashku me Beckhamin dhe Ronaldon./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 50 shqiptaret më të famshëm në botë
50 shqiptaret më të famshëm në botë
https://1.bp.blogspot.com/-TJk9075IgP4/Wns8xalP_uI/AAAAAAAAR1w/-xcpFZ_w_RAJMeXWQxilI4soJnRYKCXTwCLcBGAs/s640/auto_Untitled1517922374-640x565.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-TJk9075IgP4/Wns8xalP_uI/AAAAAAAAR1w/-xcpFZ_w_RAJMeXWQxilI4soJnRYKCXTwCLcBGAs/s72-c/auto_Untitled1517922374-640x565.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/50-shqiptaret-me-te-famshem-ne-bote.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/50-shqiptaret-me-te-famshem-ne-bote.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy