90 mln euro për hekurudhën Tiranë-Durrës , ja kur nisin punimet

Gjendja mjerane e hekurudhës Tiranë-Durrës pritet të ndryshojë shpejt me sigurimin e plotë të fondeve për rehabilitimin e saj. Qeveria ka miratuar grantin e fundit prej 35,4 milion euro financim nga donatorët e huaj, i cili do t’i hapi rrugë dhe punimeve në terren.

Këto mund të nisin në pranverë dhe brenda dy vitesh përfundon i gjithë projekti. Investimi kushton rreth 90 milionë euro, dhe bashkëfinancues janë Bashkimi Evropian, BERZH dhe qeveria shqiptare që do të mbulojë kostot e tatimit mbi vlerën e shtuar dhe ate të shpronësimeve. Investimi do të bëhet në linjën ekzistuese, do ketë një degëzim drejt aeroportit të Rinasit, kurse pika fundore në Tiranë do të jetë pranë Bulevardit të ri.

Rehabilitimi i kësaj linje hekurdhore dhe vendosja e trenave të rinj është hapi i parë i një projekti më të madh për modernizmin e disa linjave hekurdhore në Shqipëri. E gjithë kosto e rehabiltimit të rrjetit hekurudhor shqiptar i kalon 427 milion euro./Tch/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 90 mln euro për hekurudhën Tiranë-Durrës , ja kur nisin punimet
90 mln euro për hekurudhën Tiranë-Durrës , ja kur nisin punimet
https://2.bp.blogspot.com/-QOqEjPN8-xw/WpH2-w1USQI/AAAAAAAACcg/1bDVd_8qBk4mizVDG-SocTc6gYWrxVGvACLcBGAs/s640/Hekurudha-Tirane-Durres-tenderi-nderkombetar-hapet-ne-tetor.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-QOqEjPN8-xw/WpH2-w1USQI/AAAAAAAACcg/1bDVd_8qBk4mizVDG-SocTc6gYWrxVGvACLcBGAs/s72-c/Hekurudha-Tirane-Durres-tenderi-nderkombetar-hapet-ne-tetor.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/90-mln-euro-per-hekurudhen-tirane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/90-mln-euro-per-hekurudhen-tirane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy