A ka pasur Shqipëria Teatër Antik?

I/E nderuar lexues!

Teatri antik ishte ndërtim i hapur për shfaqje dramash e komedish. A ka pasur Shqipëria të tillë? Po, në Shqipëri njihen nga periudha antike teatrot e Apolonisë (shek.IV p.e.s), i Bylisit, i Nikajës, i Butrintit, i Ambrakisë etj. Teatri Antik përbej nga shkallarja, orkestra dhe skena. Numri i vendeve të shikuesve luhatej nga 8000 në Apoloni dhe Bylis, në 1000 në Nikajë.

Në qendër të shkallares, poshtë, ndodhej orkestra rrethore ku qëndronte kori. Para orkestrës vijonte një platformë e ngritur ku jepej shfaqja. Pas saj ishte skena. Në shek.I e.r vijoi përdorimi i teatrove të trashëguara dhe u ngrit ai i Orikut për 600 spektatorë, ndërsa nga fillimi i shek.II rindërtohen skenat e teatrove të trashëguara (Apoloni, Foinike, Bylis, Butrint). Feja kristiane në shek.IV i ndaloi shfaqjet teatrale dhe si pasojë teatrot antike u braktisën./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A ka pasur Shqipëria Teatër Antik?
A ka pasur Shqipëria Teatër Antik?
A ka pasur Shqipëria Teatër Antik?
https://1.bp.blogspot.com/-nrkFoFSqGwI/WnSw_WKihUI/AAAAAAAARMM/I7Ms-S2gUawvkfx1zZwAi2ru-s4q7F0uQCLcBGAs/s640/DodonaTheater01.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-nrkFoFSqGwI/WnSw_WKihUI/AAAAAAAARMM/I7Ms-S2gUawvkfx1zZwAi2ru-s4q7F0uQCLcBGAs/s72-c/DodonaTheater01.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/a-ka-pasur-shqiperia-teater-antik.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/a-ka-pasur-shqiperia-teater-antik.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy