Albin Kurtit: Ivanoviç u vra pasi mund të ishte dëshmitar i krimeve të luftës nga Serbia

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një intervistë për agjencinë e lajmeve nga Bosnja ‘Patria’, ka folur për ndikimin e Serbisë në Kosovë, duke deklaruar se politika e shtetit serb nuk po e lejon Kosovën në lëvizjen përpara qëllimeve të tyre për integrim.

Duke u pyetur për ndikimin e Vetëvendosjes në Parlamentin e Kosovës, si dhe për politikat që Lëvizja Vetëvendosje ka zbatuar gjatë këtyre viteve, Kurti u përgjigj:

“Vetëvendosje është partia e parë në Kosovë, ne kemi më se 200 mijë votues dhe 32 ulëse në Kuvend, mirëpo në pamundësi të sigurimit të shumicës prej 50 për qind, Qeveria eshtë krijuar nga një koalicion prej 16 partishë, duke përfshirë edhe partinë e Kryeministrit Haradinaj me 11 ulëse në Kuvend”.

Kurti në këtë intervistë shtoi se subjekti që udhëheq ai është për dialog, një dialog me serbët e Kosovës, dhe për problemet e brendshme të këtyre të fundit, duke përfshirë papunësinë dhe problemet e tjera të përditshme.

“Ne jemi pro dialogut, një dialogu të brendshëm me serbët e Kosovës, për problemet e që na preokupojnë çdo ditë, si papunësia, sundimi i ligjit, të drejtat e njeriut, lufta kundër korruopsionit dhe krimit të organizuar, si dhe për problemet tjera të përditshme që shqetësojnë jetën e qytetarëve të Kosovës, të çdo nacionaliteti” tha Kurti.

Ai shtoi se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një dialog jo i drejtë dhe i pabarabartë, sepse sipas tij Serbia duhet ta njoh Pavarësinë e Kosovës, si dhe të jap përgjegjësi për krimet e luftës në Kosovë, transmeton lajmi.net.

“Dialogu me Serbinë, për sa kohë që kjo e fundit nuk njeh Pavarësinë e Kosovës, ka pretendime territoriale ndaj saj, nuk është penduar dhe ndjerë keqardhje për krimet e luftës, nuk mund të jetë i barabartë. Deri më tani nga Komuniteti Ndërkombëtar është investuar shumë në këtë dialog, por kjo nuk ka dhënë asnjë rezultat. Ne po përjetojmë ende një ndikim shumë të madh në politikave të Beogradit në pjesët e banuara me Serb, e sidomos në veri të Kosovës, dhe ky ndikim, po e cënon dhe mohon integritetin territorial të Kosovës.

Shembull është Lista Serbe e cila është partia më e madhe Serbe, e komanduar nga Beogradi” shtoi Kurti.

Kurti, foli edhe për vrasjen e Ivanovicit, ku tha se dy gjëra qëndrojnë në këtë krim, çështja se kush e urdhëroi vrasjen e Ivanoviç, i cili punoi për negociata dhe paqe në Kosovë, si dhe ku janë marrëveshjet e arritura mes serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës pas vrasjes së Ivanoviçit sot?

“Ekzistojnë dy shpjegime: Njëri që Serbia dëshiron të tregojë se është prezente në Veri të Kosovës, dhe në këtë mënyrë ta bëjë të qartë se kjo pjesë nuk do të jetë kurrë Kosovë, si dhe se shteti mban Serbinë me organet e veta të sigurisë, duke marrë parasysh profesionalizimin e kryerjes së këtij krimi. Si dhe shpjegimi i dytë është se Ivanoviçi ka marrë pjesë në kryerjen e krimeve të luftës, shumë shqiptarë e njohën atë gjatë gjykimit si anëtarë të formacioneve të ndryshme paraushtarake, fakti që ai në të ardhmen do të mund të ishte dëshmitar i mundshëm për ato krime, mund të jetë një shkak që ata e kanë eliminuar atë”, deklaroi Kurti.

Kurti tha që vrasja e Ivanoviçit nuk do të ndikojë në marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve sepse sipas tij të gjithë janë të bindur që shqiptarët nuk kanë të bëjnë aspak me këtë vrasje. (TemA)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Albin Kurtit: Ivanoviç u vra pasi mund të ishte dëshmitar i krimeve të luftës nga Serbia
Albin Kurtit: Ivanoviç u vra pasi mund të ishte dëshmitar i krimeve të luftës nga Serbia
Albin Kurtit: Ivanoviç u vra pasi mund të ishte dëshmitar i krimeve të luftës nga Serbia
https://2.bp.blogspot.com/-l0gm4SQipX0/Wnletorg41I/AAAAAAAARnc/3O1jbFInZAgxEFd0r6TfWZ1hUqjBqeO2gCLcBGAs/s640/albin-KURTI-1-420x279.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-l0gm4SQipX0/Wnletorg41I/AAAAAAAARnc/3O1jbFInZAgxEFd0r6TfWZ1hUqjBqeO2gCLcBGAs/s72-c/albin-KURTI-1-420x279.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/albin-kurtit-ivanovic-u-vra-pasi-mund.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/albin-kurtit-ivanovic-u-vra-pasi-mund.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy