Anija “Vlora”, kur Italia ishte “Amerika” e shqiptarëve, sot ende refugjatë (VIDEO)

Kanë kaluar 27 vite kur anija “Vlora” që mbante 20 mijë emigrantët shqiptarë që kërkonin të ardhmen në Itali, zbarkoi në portin e Barit. Ishte 8 gushti i vitit 1991, 27 vjet më parë, kur anija “Vlora” u nis nga Shqipëria drejt Italisë.

Anija “Vlora”, kur Italia ishte “Amerika” e shqiptarëve. Në bord ndodheshin rreth 20 mijë emigrantë shqiptarë, të cilët kërkonin një jetë më të mirë në vendin fqinj. Historia dhe imazhet e ato momente bënë historinë e saj.

Pas 27 vitesh, shqiptarët në Itali janë një nga komunitetet më të rrënjosura dhe të integruara por çështja e emigrimit, thuhet në shkrim, është ende aktuale dhe e pazgjidhur, dhe kujtimi i Vlorës dhe ngarkesës së saj me 20 mijë shpirtra është bërë një simbol për Italinë dhe për gjithë Europën.

Italia u bë papritur toka e premtuar e popujve të Ballkanit, dhe në veçanti të “fqinjët” tanë shqiptarë, përkatësisht ato vende të shpartallua pas rënies së Murit dhe Bashkimit Sovjetik.

"Zgjohu Shqiptar" shkruan se, Italia atëherë shpresonte të organizonte kthimin mbrapsht të anijes, ose të paktën të mundësonte një pritje të përkohshme të refugjatëve, por në Bari nuk ishin as prefekti e as kuestori, të cilët ishin me leje.

I kuptuar qartë se mëngjesi i 8 gushtit 1991, në portin e Barit hyri një anije e ngarkuar me kapacitet rreth 20.000 emigrantë të ardhur nga Shqipëria, pas një udhëtimi që filloi dy ditë më parë në Durrës, nga një anije mallrash, e prodhuar 30 vjet më parë në vendet e ndërtimit të Genoa”.

Autoritetet qendrore italiane krejtësisht të papërgatitura nga ardhja e emigrantëve, u përgjigjën me mobilizim, ku kryebashkiaku Enrico Dalfino, u bë aktiv tani për të siguruar ndihmën e shpejtë për emigrantët, si: ujë, ushqim dhe veshje.Pergatiti: ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Anija “Vlora”, kur Italia ishte “Amerika” e shqiptarëve, sot ende refugjatë (VIDEO)
Anija “Vlora”, kur Italia ishte “Amerika” e shqiptarëve, sot ende refugjatë (VIDEO)
Anija “Vlora”, kur Italia ishte “Amerika” e shqiptarëve, sot ende refugjatë
https://1.bp.blogspot.com/-oe_FxEnczF4/WoxOsFkywuI/AAAAAAAATNE/N9nEqvjz66UQIdxY5j0Kn2mepuNLZi7SACLcBGAs/s640/anija-vlora-3.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-oe_FxEnczF4/WoxOsFkywuI/AAAAAAAATNE/N9nEqvjz66UQIdxY5j0Kn2mepuNLZi7SACLcBGAs/s72-c/anija-vlora-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/anija-vlora-kur-italia-ishte-amerika-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/anija-vlora-kur-italia-ishte-amerika-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy