Arritje historike, atë që s’e nderon Shqipëria e vlerëson bota !

Eklent Kaçi është një nga lojtarët më të talentuar në sportin e Bilardos. Në Doha ai mori pjesë në kampionatin Botëror në Disiplinën 9-Ball dhe u rendit i treti, një arritje kjo për sportistin në fjalë dhe për vendin tonë, që realisht nuk është se e ka vlerësuar. Gjithsesi, djaloshi që para pak kohësh ka mbushur 19 vjeç, vijon rrugëtimin e tij dhe regjistron një tjetër rekord. Sot, kur po shkruajmë, ai është i treti në renditjen e përgjithshme botërore. Mund të kontrollohet lehtësisht duke shkuar në wpapool.com.

Janë disa turnetë e fituar prej tij, teksa World Pool Series (8-Ball) në USA e ka fituar dy herë nga katër edicionet e zhvilluara gjatë vitit 2017. Në “USA Open” shkoi deri në finale, ku u mposht. Në vendin tonë nuk numërohen trofetë, ndërkohë që së fundmi mori pjesë edhe në Europianin e Snooker-it U21 në Bullgari. E mbylli në vendin e 17-të.

Për kujtesë, i riu ka fituar pesë medalje në kampionatet evropiane për paratërinj: 2 medalje argjendi dhe tre medalje bronzi. Më e bukura është se në një ngjarje historike, kur Federata Shqiptare e Bilardos fitoi të drejtën për të organizuar Europianin në Shqipëri, Kaçi nuk u lejua të marrë pjesë.

Ndodh në vendin tonë, ku shumë Federata janë “privatizuar”. Sipas Edmond Lokut, numri një të federatës, Kaçi nuk ishte pjesë e federatës që drejtonte, edhe pse ishte kampion vendi me klubin e Laçit që përfaqësonte. Mund të shpallej edhe kampion Evrope në atë kompeticion, ku ishte përzgjedhur edhe si imazhi i Evropianit nga EPBF (The Europian Pocket Billiard Federation). Sot është i treti në botë dhe kjo i thotë të gjitha!/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Arritje historike, atë që s’e nderon Shqipëria e vlerëson bota !
Arritje historike, atë që s’e nderon Shqipëria e vlerëson bota !
Arritje historike, atë që s’e nderon Shqipëria e vlerëson bota !
https://4.bp.blogspot.com/-hJuG1LsaaTM/WoBxslqw5DI/AAAAAAAASZc/qE2Z2HD_uBUV96FHwg-rQmPhiD6rubURwCLcBGAs/s640/Capture-3-6.png
https://4.bp.blogspot.com/-hJuG1LsaaTM/WoBxslqw5DI/AAAAAAAASZc/qE2Z2HD_uBUV96FHwg-rQmPhiD6rubURwCLcBGAs/s72-c/Capture-3-6.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/arritje-historike-ate-qe-se-nderon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/arritje-historike-ate-qe-se-nderon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy