Bushati për median greke, s’fsheh “dashurinë” për Greqinë, por s’mohon as marrëdhënien me Turqinë

Nuk e fshehu “dashurinë” për Greqinë por nuk mohoi as marrëdhënien strategjike me Turqinë.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë Ditmir Bushati foli ekskluzivisht për Antena tv pak ditë pas përfundimit të takimit të Korçës.

Kam studiuar në Greqi, kam kaluar një vit në Athinë dhe kam kujtime të mira nga Athina.

Kam miq të mirë jo vetëm në politikë, por edhe në shoqërinë civile dhe akademike.

Nuk kam studiuar në Turqi, por them se kemi gjithashtu marrëdhënie të mira dhe strategjike me Turqinë”, nënvizon Bushati.

Në Athinë dhe Shkup po zhvillohen debate ne lidhje me emrin e Maqedonise. Cila eshte pikpamja juaj dhe ke shihni si mundesine me te mundshme te emrit?

Ne i inkurajojmë të gjithë aktorët që të ecin përpara per zgjidhje. Të dy vendet do të përfitojnë nga zgjidhja me kompromis në këtë drejtim dhe mendoj të njëjtën gjë për të gjithë rajonin.

Ne i kushtojmë një kujdes të veçantë kësaj çështjeje pasi atje ka shqiptarë që jetojnë.

Publikime ne vendin tuaj dhe ne vende tjera shpesh i referohen rolit te shqiptareve qe jetojne ne Kosove, Maqedoni dhe ne Greqi. I keni diskutuar keto ceshtje me z.Kotzias dhe cili ka qene perfundimi?

Pavarësisht se ku jetojnë shqiptarët në Ballkan, ata kanë dëshmuar në të kaluarën se janë element vitalë të stabilitetit demokratik dhe perspektivës Euro-Atlantike në rajonin tonë.

I vetmi frymëzim që shqiptarët kanë është i lidhur me këtë proces, me integrimet euro-atlantike.

Nuk I takon qeverisë shqiptare të flasë për shembull për marrëdhëniet mes Greqisë dhe Kosovës.

Natyrisht, ne do të mirëprisnim dhe kërkjmë njohjen nga Greqia të Kosovës si shtet, sepse ne do ta shihnim këtë si një hap në drejtimin e duhur dhe si një investim për stabilitetin e rajonit tonë (fqinjëve tanë)”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bushati për median greke, s’fsheh “dashurinë” për Greqinë, por s’mohon as marrëdhënien me Turqinë
Bushati për median greke, s’fsheh “dashurinë” për Greqinë, por s’mohon as marrëdhënien me Turqinë
Bushati për median greke, s’fsheh “dashurinë” për Greqinë, por s’mohon as marrëdhënien me Turqinë
https://2.bp.blogspot.com/-L9O5N_e_xUU/Wnc3ffqas1I/AAAAAAAARcA/b-qsyko3Y5sdcfzKVh-_i3lfZzZH17aAwCLcBGAs/s640/ministar-vanjskih-poslova-albanije-bushati-696x500%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-L9O5N_e_xUU/Wnc3ffqas1I/AAAAAAAARcA/b-qsyko3Y5sdcfzKVh-_i3lfZzZH17aAwCLcBGAs/s72-c/ministar-vanjskih-poslova-albanije-bushati-696x500%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/bushati-per-median-greke-sfsheh.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/bushati-per-median-greke-sfsheh.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy