Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?

I nderuar lexues!

Ikonat më të vjetra në Shqipëri i përkasin shekullit XII. Ato janë “Shën Mëri Odigitria” dhe “Dyert e Bukura” nga Kisha e Shpellës së Bllashtojnës, mbi liqenin e Prespës. Ikonat e kësaj periudhe, përgjithësisht paraqesin një ose disa figura në buste e pamje ballore dhe dallojnë për një stil kaligrafik e ngjyra të forta dekorative.

Siç mund të jeni në dijeni, qendër e rëndësishme e prodhimit të ikonave ka qenë qyteti i vjetër i Beratit, por gjatë shekujve XVII e XVIII qendra të tjera të prodhimit të tyre kanë qenë edhe Voskopoja, Elbasani dhe Korça./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?
Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?
Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?
https://1.bp.blogspot.com/--eoQ-Gx9eWQ/WndW0vlGLKI/AAAAAAAARfo/lgVhprXO5qo12sWQ5l2Rt2wTfFaSi6IcQCLcBGAs/s640/muzeu-onufri-berat.gif
https://1.bp.blogspot.com/--eoQ-Gx9eWQ/WndW0vlGLKI/AAAAAAAARfo/lgVhprXO5qo12sWQ5l2Rt2wTfFaSi6IcQCLcBGAs/s72-c/muzeu-onufri-berat.gif
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cilat-jane-ikonat-me-te-vjetra-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cilat-jane-ikonat-me-te-vjetra-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy