Cili ishte emri i vërtetë i Dhaskal Todrit?

I/E nderuar lexues!

Emri i vërtetë i Dhaskal Todrit ishte Theodhor Haxhifilipi. Theodhori ishte mësues e veprimtar i gjuhës shqipe që lindi në Elbasan. U bë figurë aq e dashur popullore sa nisën t’i thërrasin dhaskal (mësues) dhe Todri ishte shkurtimi i emrit. Th.Haxhifilipi u përpoq për futjen e gjerë të shqipes në shërbesat fetare dhe për mësimin e saj në shkollë.

Porositi në Evropë edhe një shtypshkronjë, pasi krijoi në Elbasan një traditë të shkrimit të shqipes me alfabetin e tij, që njihet që nga fundi i shek.XVIII e deri në shek.XX. Për të penguar këtë, kisha fanariote futi njerëz dhe e vranë në Dhiavat të Resnjës. Më 1827, kleri i dogji shkrimet e tij në Elbasan, duke nxjerrë si shkak murtajën që kishte rënë në qytet./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cili ishte emri i vërtetë i Dhaskal Todrit?
Cili ishte emri i vërtetë i Dhaskal Todrit?
Cili ishte emri i vërtetë i Dhaskal Todrit?
https://2.bp.blogspot.com/-Z9tCo00euXU/WnYZGOf9JfI/AAAAAAAARVA/08EJU4avcj4FOuUhhn4FpBteTOBMSPfHwCLcBGAs/s640/22352148_281627065683256_1073826129913053184_n%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Z9tCo00euXU/WnYZGOf9JfI/AAAAAAAARVA/08EJU4avcj4FOuUhhn4FpBteTOBMSPfHwCLcBGAs/s72-c/22352148_281627065683256_1073826129913053184_n%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cili-ishte-emri-i-vertete-i-dhaskal.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cili-ishte-emri-i-vertete-i-dhaskal.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy