"Cmendet Kosova", vendosin flamuj turq në rrugët e Prizrenit, reagojne qytetarët

Në prag të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës në mbarë qytetin e Prizrenit, krahas flamurit të Kosovës është vendosur edhe ai i shtetit turk. Qytetarët e kësaj komune janë revoltuar nga ky veprim i kryetarit të komunës nga radhët e Vetëvendosjes, Mytaher Haskukës, dhe mbrëmë i kanë larguar disa prej këtyre flamujve nga vendet ku janë ngritur në qytet..

Prizreni konsiderohet si një nga qytetet më me histori të Kosovës, dhe duke pasur edhe numër të madh të banorëve është bërë i rëndësishëm për çdo parti, si burim potencial votash. Madje, për rëndësinë që kishte Prizreni ishte quajtur edhe si Jerusalemi i Partisë Demokratike të Kosovës gjatë gjithë këtyre viteve.

Kur Vetëvendosja në zgjedhjet e fundit vendore ia mori pushtetin PDK’së në këtë komunë, ata thanë se “ia morën PDK’së Jerusalemin për ta ndryshuar atë”.

E, sipas disa reagimeve në Prizren, ndryshimi ka nisur në mënyrë interesante, duke kaluar nga “Jerusalemi i PDK’së, në Stambollin e Vetëvendosjes”. Në Prizren tashmë për nder të përvjetorit të dhjetë të pavarësisë së Kosovës, flamujt e shtetit të vendosur në këtë komunë po shoqërohen me flamuj turq, citon ZgjohuShqiptar.info

Por, kjo ka shkaktuar revoltë te disa qytetarë, të cilët tashmë i kanë hequr flamujt turq nga rrugët e qytetit. Ata thonë se nuk mund të pranojnë që në këtë qendër historike të Kosovës, që, mes tjerash shquhet edhe për rezistencën ndaj sundimit osman, bashkë me flamurin e shtetit të Kosovës të valojë edhe flamuri i shtetit që dikur e ka sunduar me vrazhdësi dhe terror.

“Mbremë e largova dhunshëm flamurin turko-osman, të vendosur në një nga rrugët e qytetit të Prizrenit nga kryetari Haskuka – për festen e 10-vjetorit të Pavarsisë”, ka thënë një qytetar i komunës së Prizrenit.

Duhet theksuar se në këtë komunë është numri më i madh i kosovarëve të regjistruar si pjesëtarë të komunitet turk./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: "Cmendet Kosova", vendosin flamuj turq në rrugët e Prizrenit, reagojne qytetarët
"Cmendet Kosova", vendosin flamuj turq në rrugët e Prizrenit, reagojne qytetarët
"Cmendet Kosova" vendosin flamuj turq në rrugët e Prizrenit, reagojne qytetarët
https://2.bp.blogspot.com/-jVSHoKFJOvI/WoXjuJQQoUI/AAAAAAAASyY/jnZv9geAKLQT7Gfn5c8a8I4xWTGFNjW8gCLcBGAs/s640/pz.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-jVSHoKFJOvI/WoXjuJQQoUI/AAAAAAAASyY/jnZv9geAKLQT7Gfn5c8a8I4xWTGFNjW8gCLcBGAs/s72-c/pz.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cmendet-kosova-vendosin-flamuj-turq-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/cmendet-kosova-vendosin-flamuj-turq-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy