Daçiç tenton t’u prishë festën shqiptarëve: Burundi e ka tërhequr njohjen e Kosovës

Në dekadën e parë të pavarësisë së Kosovës, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka provokuar në këtë ditë feste. Ai tha se Burundi ka tërhequr njohjen e Kosovës si shtet i pavarur. Këtë deklaratë Daçiç e dha në një konferencë për media, shkruan gazeta Blic.rs, transmeton Express. “Këto ditë në Prishtinë shënojnë dhjetëvjetorin e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës, dua të jap një shtojcë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Burundit ku po tërheqin njohjen e Kosovës,” tha Daçiç.

Sipas tij pavarësia e Kosovës është e brishtë dhe autoritetet e Kosovës e kanë listën e rreme të 116 vendeve që e kanë njohur pavarësinë e saj. Ai shtoi se do të vazhdojë luftën për interesat shtetërore dhe kombëtare dhe se Serbia nuk duhet ta njohë Kosovën.

Republika e Burundit ka njohur pavarësinë e Kosovës në vitin 2012. Burundi ishte shteti i parë i vendeve anëtarë të SADC dhe Afrikës Lindore që njohu pavarësinë e shtetit tonë. Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u bë shtet i pavarur. Sot bëhen dhjetë vjet që vendi ynë feston shtetësinë. Për një dekadë, shteti më i ri në Evropë është njohur nga 116 shtete./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Daçiç tenton t’u prishë festën shqiptarëve: Burundi e ka tërhequr njohjen e Kosovës
Daçiç tenton t’u prishë festën shqiptarëve: Burundi e ka tërhequr njohjen e Kosovës
Daçiç tenton t’u prishë festën shqiptarëve: Burundi e ka tërhequr njohjen e Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-L4bNGZ0n7lY/WojD3dReXxI/AAAAAAAAB-4/qWL_TojeI1wy1c0bmEsdIcJPhlxiA7I2wCLcBGAs/s640/dadic1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-L4bNGZ0n7lY/WojD3dReXxI/AAAAAAAAB-4/qWL_TojeI1wy1c0bmEsdIcJPhlxiA7I2wCLcBGAs/s72-c/dadic1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/dacic-tenton-tu-prishe-festen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/dacic-tenton-tu-prishe-festen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy