Daçiq: Kam biseduar me zv/presidentin Mike Pence për ndarjen e Kosovës

Amerikanët janë të gatshëm të mbështesin ndarjen e Kosovës, kështu shkruajnë mediat serbe në Beograd.

Shumë shpejt në Serbi do të vijë Ves Mitchell, i dërguar i posaçëm për Ballkanin, pasardhës të Victoria Nuland, në Beograd për të ofruar një plan të ri: Beogradi do të marrë veriun e Kosovës, enklava do t’i jepet një status të veçantë, ndërsa Prishtina do të marrë Preshevës dhe Bujanocin, ku shqiptarët janë atje shumicë e popullsisë, thuhet në burimet e meiave serbe.

DISKUTIME SEKRETE
Sipas mediave sere nënpresidenti amerikan Michael Pens dhe ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç biseduan për këto çështje kohët e fundit në Washington.

Është e vërtetë që kam biseduar edhe me Pence për Kosovën, për domosdoshmërinë e gjetjes së një zgjidhjeje që nuk do të jetë e dëmshme vetëm për palën serbe. Ndryshimi i madh është se Washingtoni ka treguar gatishmëri për të na dëgjuar dhe për të folur. Serbia nuk vendos ndonjë zgjidhje apo kërkon që presioni të vihet në njërën anë. Ne po luftojmë për veten tonë dhe për respektimin e interesave tona “, tha Daçiq.

I pyetur nëse Pence e mbështeti ndarjen e Kosovës dhe cili ishte pozicioni i çështjes së administratës amerikane, ai u përgjigj:

– Nuk kishte fjalë për lëvizje konkrete. Është e rëndësishme që pozicioni i Amerikës të ndryshojë dhe se ka gatishmëri për të dëgjuar anën serbe dhe gjithashtu të marrë parasysh propozimet tona./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Daçiq: Kam biseduar me zv/presidentin Mike Pence për ndarjen e Kosovës
Daçiq: Kam biseduar me zv/presidentin Mike Pence për ndarjen e Kosovës
https://3.bp.blogspot.com/-xKsUYkx3nOI/WoYlnYcza9I/AAAAAAAAB5A/TSY5CpQICQEGpuOO50Jol7AX3i6xTyKywCLcBGAs/s640/dfghj-1200x630.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-xKsUYkx3nOI/WoYlnYcza9I/AAAAAAAAB5A/TSY5CpQICQEGpuOO50Jol7AX3i6xTyKywCLcBGAs/s72-c/dfghj-1200x630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/daciq-kam-biseduar-me-zvpresidentin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/daciq-kam-biseduar-me-zvpresidentin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy