Durham: Ilirët formuan bazën e ushtrisë gjithçka-pushtuese të Aleksandrit të Madh

“Që nga fillimi që dimë, gadishulli ishte i banuar nga thrakët, maqedonët dhe ilirët – popuj të egër, jo-grekë : një masë e fisesh të egra të drejtuara nga prijës. Ata duket të kenë qenë ngushtësisht të afërt në racë. Forma e të folurës së tyre është e panjohur. “Nëse trakët” thoshte Herodoti “do të ishin nën qeverisjen e një individi të vetëm ose të bashkuar mes tyre, fuqia e tyre, sipas mendimit tim, do ti bënte ata të pathyeshëm, por kjo është diçka e pamundur.”

Dhe vlerësimi i tij për këta njerëz ishte vetëm një. Filipi i Maqedonisë i ngriti fiset e egra në pushtet dhe trakët, maqedonët dhe ilirët formuan bazën e ushtrisë gjithçka-pushtuese të Aleksandrit të Madh. Gadishulli i Ballkanit është toka e “perandorive-njeri”. E Aleksandri nuk mbijetoi pas vdekjes së tij. Ai vdiq në vitin 303 pes., por ai është akoma “diskutimi i ditës” në vendlindjen e tij. Aty gjen emocione habitëse për të, për gjakun e banorëve më të vjetër kësaj toke. Që shqiptari modern është pak a shumë pasardhës i popullit të egër e primitiv të Ballkanit është një fakt, besoj unë, që askush nuk e vë në diskutim. Aleksandri i Madh ishte një maqedonas dhe Olimpia, nëna e tij, një princeshë e Epirit (Shqipëria Jugore); në këtë mënyrë Aleksandri ishte qartësisht një shqiptar.

…Roma u mënjanua nga luftimi masiv me trakët, ilirët, grekët dhe maqedonasit. Ata e ndanë gadishullin në provinca romane dhe popullsia krenare e tij, që adhuronte luftën, shpejt lulëzoi në ushtrinë romane. Më vonë, falë energjisë së tyre jo vetëm fizike, por edhe energjisë mendore, ata shkëlqyen edhe si kardinalë. Diokleciani dhe Kostandini i Madh, sa për të përmendur vetëm më të njohurit, ishin me gjak ilir. Nuk ka asgjë të re nën këtë diell. Në kohën tonë gjaku ilir ka ndikuar sërish në fatin e Romës; Krispi, kryeministri i parë i Italisë, ishte me origjinë shqiptare dhe Italia edhe një herë tjetër shikon me lakmi brigjet ilire.”

 

 

Brenga e Ballkanit [The Burden of the Balkans]

Nga Mary Edith Durham publikuar në vitin 1905/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Durham: Ilirët formuan bazën e ushtrisë gjithçka-pushtuese të Aleksandrit të Madh
Durham: Ilirët formuan bazën e ushtrisë gjithçka-pushtuese të Aleksandrit të Madh
https://1.bp.blogspot.com/-KRjT4dbQV38/Wns96D2YjOI/AAAAAAAAR2I/WU5RtwNQCqEpLPuUT_Db2fonn5GCFi2tgCLcBGAs/s640/edith-durham.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KRjT4dbQV38/Wns96D2YjOI/AAAAAAAAR2I/WU5RtwNQCqEpLPuUT_Db2fonn5GCFi2tgCLcBGAs/s72-c/edith-durham.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/durham-iliret-formuan-bazen-e-ushtrise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/durham-iliret-formuan-bazen-e-ushtrise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy