Dy statuja ilire ”greke” të gjetura me 16 gusht 1972 në brigjet e Kalabri-së (Itali) – FOTO

Përgaditi – Genc Xhakaj

Dy statuja ilire(greke ! ) të gjetura me 16 gusht 1972 Kalabri (itali)

lashtësi mijra vejcare p.e.s. Me fame botrore dhe që tronditen mbare opinjonin publik botërore në atë kohë për mjeshtrin e punimit, po kush ishin ata qe bëne këto vepra kaq te mrekullueshme në lashtësi për atë kohë që vazhdojn të i mahnisin edhe sot vizitorët nga mbarë bota.

Gjatë një ‘zhytje në brigjet e Riace, në provincën e Reggio Calabria,nga Stephen Mariottini – rreth tetë metra thellesi një objekt ka dalë nga rëra: ajo ishte një krahun e majtë të një statujë bronzi.

Fotografia e Genci Xhakaj

Brenda pak ditësh, u gjet jo vetëm statuja e tërë e krahut, por edhe një tjetër u gjet. Emri i statujës A dhe statuja B u atribuohet simbolikisht atyre.

Së bashku me Cronide Artemisio Kepi dhe ‘karrocierit të Delfit, statujat prej bronzi janë një dëshmi e rëndësishme e skulpturave të rralla ne bote me fame boterore antike prej bronzi të prodhuara nga artistë ilire(grekë) p.e.s dhe Magno ilire (greke) gjatë shekullit të pestë.

Fotografia e Genci Xhakaj


Këto dy statuja shumë interesante, në një gjendje të shkëlqyer ruajtjeje dhe kafe të errët në ngjyrë, janë rreth një metër dhe tetëdhjetë centimetra i gjatë dhe mund të datohen gjatë shekullit të 5 pes. C. Skulpturat riprodhojnë dy shifra lakuriqëse. Statuja A ka një fytyrë të mbuluar me mjekër dhe krahë të hapur, me një këmbë të vendosur prapa nga tjetra.

Fotografia e Genci Xhakaj


Statuja B, nga ana tjetër, ka një mburojë në krahun e majtë dhe është përhapur në një anë me një këmbë të përkulur.

Para se te ekspozoheshin të dy statujat shkëlqyer , kanë qenë prej kohësh objekt i pastrimit, edhe pse, siç u përmend më lart, në momentin e zbulimit të tij nuk treguan dëm të veçantë, edhe pse ata mbetën për shumë shekuj përzier me rërë dhe i nënshtrohen korrezionit detar.

Aktualisht ata mund të admirohen në Muzeun Kombëtar të Magna Graecia të Sicilis.
/ZgjohuShqiptar.info

Fotografia e Genci Xhakaj

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dy statuja ilire ”greke” të gjetura me 16 gusht 1972 në brigjet e Kalabri-së (Itali) – FOTO
Dy statuja ilire ”greke” të gjetura me 16 gusht 1972 në brigjet e Kalabri-së (Itali) – FOTO
Dy statuja ilire ”greke” të gjetura me 16 gusht 1972 në brigjet e Kalabri-së (Itali) – FOTO
https://1.bp.blogspot.com/-LmBsODnYxt4/WonbECsK_RI/AAAAAAAATDU/FY52a852bs4GLO83kfK6u7YLoRXwaYitgCLcBGAs/s640/27337069_401497963623438_8281066134690626516_n.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-LmBsODnYxt4/WonbECsK_RI/AAAAAAAATDU/FY52a852bs4GLO83kfK6u7YLoRXwaYitgCLcBGAs/s72-c/27337069_401497963623438_8281066134690626516_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/dy-statuja-ilire-greke-te-gjetura-me-16.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/dy-statuja-ilire-greke-te-gjetura-me-16.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy