E dinit që në Shqipëri janë ndërtim 364 HEC-e? Nga 2002 janë dhënë leje për 524 të tillë (VIDEO)

Një tjetër hidrocentral i vogël është shpallur për t’u dhënë me koncesion nga Qeveria. Ministria e Energjisë ka hapur garën për një central hidrik, që kërkohet të ndërtohet në Përroin e Veleshicës, në veri-lindje të vendit, mes Kukesit dhe Dibrës pranë fshatit Radomirë.

Projekti duhet të kushtojë minmalisht 5.6 milionë euro dhe aplikimet do të pranohen deri më 9 mars. Koncesioni do të jetë 35-vjeçar, pas të cilit vepra kalon në pronësi publike. Prej më shumë se 15 vitesh ndërtimi i hidrocentraleve të vegjël është një nga sektorët ku ka më shumë interes për të investuar, kjo e orientuar edhe nga politikat e qeverive të ndryshme.

Në raportin e fundit të Agjencisë së Burimeve Natyrore thuhet se nga viti 2002 deri më sot janë firmosur 183 kontrata koncesionare për ndërtimin e 524 hidrocentraleve me kapacitet 2165 MW. 117 hidrocentrale janë futur në prodhim, 43 janë në proces ndërtimi, ndërsa për 364 të tjerë ndërtimi nuk ka filluar.

Kurse në regjistrat e Entit Rregullator të Energjisë për 2016 rezultojnë 139 hidrocentrale private. Këtu futen ato të reja dhe ato të ndërtuara para viteve ‘90, që janë privatizuar apo dhënë me koncesion. Prodhimi i tyre ka filluar të zërë një peshë e konsiderueshme duke përbërë mbi 28 për qind të totalit të energjisë që gjenerohet në Shqipëri në harkun e një viti./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: E dinit që në Shqipëri janë ndërtim 364 HEC-e? Nga 2002 janë dhënë leje për 524 të tillë (VIDEO)
E dinit që në Shqipëri janë ndërtim 364 HEC-e? Nga 2002 janë dhënë leje për 524 të tillë (VIDEO)
E dinit që në Shqiperi janë ndërtim 364 HEC-e? Nga 2002 janë dhënë leje për 524 të tillë (VIDEO)
https://1.bp.blogspot.com/-M9cpK4guklE/WoHgiwNR5NI/AAAAAAAAShI/2vLU15qgFHswZQDJ7gDlyZ0bgX4rjH_lgCLcBGAs/s640/moglice.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-M9cpK4guklE/WoHgiwNR5NI/AAAAAAAAShI/2vLU15qgFHswZQDJ7gDlyZ0bgX4rjH_lgCLcBGAs/s72-c/moglice.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/e-dinit-qe-ne-shqiperi-jane-ndertim-364.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/e-dinit-qe-ne-shqiperi-jane-ndertim-364.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy