EUobserver : Spanja e “bllokoi” Kosovën drejt procesit të zgjerimit

Në një artikull të publikuar nga “EUobserver” theksohet se versioni përfundimtar i Strategjisë së Komisionit Evropian për Perspektiven e Besueshme të Ballkanit Perëndimor pësoi ndryshime në masë të theksuar në dëm të Kosovës pasi Spanja e përkrahur nga Greqia, ndikoi që të reduktohet statusi i zgjerimit për Kosovën.

 

Në vijim mund të lexoni sesi projektet e mëparshme e kishin vënë Kosovën në një nivel të barabartë me vende si Serbia dhe Mali i Zi në aspektin e perspektivës së tyre të BE-së, por që kjo qasje ndryshoi në momentin e fundit pas presionit kryesisht nga shteti spanjoll:

-Komisioni Evropian ka reduktuar statusin e zgjerimit për Kosovën pas një ankese nga Spanja e goditur nga separatistët. Politika e re e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, publikuar të martën (6 shkurt), pastroi sistematikisht të gjithë gjuhën nga projektet e mëparshme që e kishin vënë Kosovën në një nivel të barabartë me vende si Serbia dhe Mali i Zi në aspektin e perspektivës së tyre të BE, transmeton zeri.info

Teksti i së martës flet për një “dritare historike të mundësive” për “vendet e Ballkanit Perëndimor”, ndërsa projektet e mëparshme kishin folur për një mundësi për “të (gjithë) gjashtë partnerët e Ballkanit Perëndimor”.

Draft dokumenti theksonte se bisedimet për hyrjen në BE me Kosovën, si dhe Bosnjën dhe të tjerët duhet të “përparojnë dukshëm” deri në vitin 2025.

Por teksti i së martës tha se Kosova mund të “përparojë në rrugën e saj evropiane derisa të lejohen rrethanat objektive”, duke iu referuar faktit se Spanja dhe katër anëtarë të tjerë të BE nuk e njohin pavarësinë e saj nga Serbia.

Në draft dokument gjithashtu shkruante se nëse Serbia dhe Kosova do të normalizonin marrëdhëniet, atëherë do të ishte “një element kyç në rrugën e BE-së për Serbinë dhe Kosovën” dhe se kjo duhet të ndodhë ” më së voni deri në fund të vitit 2019 “.

Por dokumenti i së martës tha se një marrëveshje Serbi-Kosovë do t’i shihte ata “të përparonin në rrugët e tyre evropiane” dhe e hoqën afatin kohor 2019.

Në dokument u ngrit çështja e përfshirjes së Kosovës në takimet ministrore të BE-së dhe në samitet me pesë vendet e tjera të Ballkanit.

Drafti thoshte se “të gjithë” do të ishin të mirëpritur në një “format 6 të Ballkanit Perëndimor “, por dokumenti përfundimtar i politikave tha vetëm se “Ballkani Perëndimor” do të ndiqte takime të tilla.

Komisioni i bëri këto ndryshime pasi Spanja kundërshtoi përfshirjen e plotë të Kosovës në strategji.

Ankesa spanjolle

“Koncepti i “BP6 “[Ballkani Perëndimor 6] nuk i përshtatet dinamikës së zgjerimit. Kosova nuk është pjesë e procesit të zgjerimit dhe ka kornizën e saj të diferencuar”, tha Madridi në një letër joformale javën e kaluar, për shkak të krizë separatiste në rajonin e Katalonjës.

Greqia, e cila gjithashtu nuk e njeh Kosovën, mbështeti Spanjën.

Nga mosnjohësit e tjerë të BE-së, Sllovakia mbështeti komisionin, ndërsa Qipro dhe Rumania nuk pranuan të merrnin një qëndrim publik.

Në një opinion në EUobserver javën e shkuar, Bekim Çollaku, shefi i stafit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëroi se do të prishej atmosfera nëse komisioni përkulet para Spanjës.

“Mund të shtohen më shumë tensione në rajon, nëse disa nga vendet avancohen, ndërsa të tjerët mbeten prapa”, tha Çollaku.

Shefja e marrëdhënieve të jashtme të BE-së, Federica Mogherini tha të martën se ajo ende shpresonte se marrëveshja e normalizimit mes Serbisë dhe Kosovës mund të përfundonte deri në vitin 2019.

Ajo i tha shtypit në Parlamentin Evropian në Strasburg, se politika e re kishte për qëllim “të ankoronte” Ballkanin Perëndimor në zgjedhjen e tyre në BE, pavarësisht nga pengesa për Kosovën.

“Është e qartë sot dhe ky është mesazhi – ne do të ndajmë një të ardhme të përbashkët brenda Bashkimit Evropian”, tha Mogherini, duke shtuar: “Le të sjellim Ballkanin Perëndimor brenda Bashkimit Evropian, jo në një të ardhme të largët, por në brezin tonë”.

Johannes Hahn, komisioneri i zgjerimit të BE-së, tha se Ballkani Perëndimor mbeti “shumë i brishtë dhe i tronditur” 20 vjet pas luftërave të përfunduara.

Por ai tha se procesi i zgjerimit të BE-së kishte ndihmuar në qetësimin e rajonit, duke përdorur shembullin e një vrasjeje të kohëve të fundit në Kosovë.

Hahn tha se vrasja e Oliver Ivanoviçit, një politikan etnik serb, në Kosovën veriore në janar normalisht do të shkaktonte dhunë të mëtejshme, por që udhëheqësit serbë dhe kosovarë në vend të kësaj i kishin telefonuar njëri-tjetrit dhe nxitën kufizime publike.

Pesha e BE-së

Ai tha gjithashtu se BE-ja duhet të ketë më pak frikë nga konkurrenca për ndikimin nga Rusia dhe Kina.

Shumica dërrmuese e tregtisë së Ballkanit Perëndimor dhe investimeve të huaja janë të lidhura me shtetet e BE-së, tha Hahn. Ai vuri në dukje se Austria, vendi i tij i origjinës, investoi katër herë më shumë se Rusia në Serbi.

Politika e Ballkanit Perëndimor parashikoi 500 milionë euro në pagesat e BE-së për rajonin në vitin 2018 deri në vitin 2020, por Hahn tha se këto para ishin rezervuar për këtë qëllim në buxhet dhe nuk ishin një shtesë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: EUobserver : Spanja e “bllokoi” Kosovën drejt procesit të zgjerimit
EUobserver : Spanja e “bllokoi” Kosovën drejt procesit të zgjerimit
EUobserver : Spanja e “bllokoi” Kosovën drejt procesit të zgjerimit
https://3.bp.blogspot.com/-vCjgbOUhsME/WnsVK8RXarI/AAAAAAAARyc/-oWOFAhZ_1Y1GTsOO3UhtX9GaY7Lp0nwgCLcBGAs/s320/ko_1518000567-7769038.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-vCjgbOUhsME/WnsVK8RXarI/AAAAAAAARyc/-oWOFAhZ_1Y1GTsOO3UhtX9GaY7Lp0nwgCLcBGAs/s72-c/ko_1518000567-7769038.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/euobserver-spanja-e-bllokoi-kosoven.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/euobserver-spanja-e-bllokoi-kosoven.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy