“EurAsia”: Vuçiqi po e përgatit popullin e vet për njohjen e Kosovës

Së fundmi Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka dhënë deklarata të rëndësishme për Kosovën. Nëpër televizione serbe Vuçiqo ka thënë se mund të ndryshohet Kushtetuta për të zgjidhur çështjen e statusit të Kosovës. Presidenti serb, po ashtu, ka theksuar se Serbia nuk mund të bëhet pjesë e BE-së, pa i qartësuar kufijtë e saj dhe të sinjalizojë mbajtjen e një referendumi ku do të pranohej ose do të refuzohej statusi i Kosovës

Për të përditshmen “EurAsia” ekspertë serbë dhe rusë kanë treguar nëse Presidenti serb po e përgatit popullin e tij për njohjen e Kosovës dhe se sa do të ishte i mundur një referendum për Kosovën.

Serdjan Sljkuviq, profesor në Universitetin e Novi Sadit ka thënë se deklaratat e fundit të Vuçiqit se Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa determinuar kufijtë e saj dhe qëndrimin ndaj Kosovës, në fakt janë ato çfarë ripërsërisin autoritetet ndërkombëtare.

“Ky është një trik i njohur i Bashkimit Evropian për ta njohur kuazi-shtetin e Kosovës”, ka thënë Sljkuviq, transmeton Gazeta Express.

Në këtë frymë, sipas profesorit serb, deklaratat e fuqishme të politikanëve serbë dhe zyrtarëve të BE-së për një ‘marrëveshje detyruese mes Kosovës dhe Serbisë’ janë vetëm një formë indirekte për të kërkuar njohjen e Kosovës shtet.

Ai thotë se anëtarësimi i Serbisë në BE prapë është shumë larg. Sipas Sljkuviq, BE-ja po thotë “nëse bëni çfarë ne kërkojmë, më pas do ta konsiderojmë mundësinë e anëtarësimit të Serbisë”.

Analisti serb shprehet i bindur se Perëndimi po kërkon që Serbia ta shohë si legjitim agresionin e NATO-s në vitin 1999.

Filozofi serb dhe analisti politik, Milan Damjanac, thotë se Presidentit Vuçiq po i bëhet presion për Kosovën në një mënyrë tejet jo të përshtatshme për Serbinë.

Ai shton se njohja, siç e quan ai, e regjionit jugor të Serbisë si regjion të pavarur, do t’i shtyjë fqinjët e Serbisë që të kërkojnë pjesë të tjera nga territori i Serbisë.

Historian rus, Georgi Engelhartd, ka thënë se deklaratat e fundit të Vuçiqit në fakt janë po e njëjta politikë që ka ndjekur presidenti serb që nga vera e kaluar kur ka nisur një dialog i brendshëm për Kosovën.

Ai mendon se ky nuk është një vendim i Vuçiqit, por një kërkesë joformale nga Brukseli dhe Berlini.

“Vuçiq ka pasur që të marrë vendim për normalizim të plotë të raporteve me Kosovën deri në fundin e vitit 2018 dhe fillimin e vitit 2019”, ka thënë historiani rus./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “EurAsia”: Vuçiqi po e përgatit popullin e vet për njohjen e Kosovës
“EurAsia”: Vuçiqi po e përgatit popullin e vet për njohjen e Kosovës
“EurAsia”: Vuçiqi po e përgatit popullin e vet për njohjen e Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-ZPGh4zTfg1Q/WnNH-e73RXI/AAAAAAAARDY/EQ3mwszHqHsg3kly7aYtg2T-GAqut8moQCLcBGAs/s640/IMG_1436629347-640x458.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ZPGh4zTfg1Q/WnNH-e73RXI/AAAAAAAARDY/EQ3mwszHqHsg3kly7aYtg2T-GAqut8moQCLcBGAs/s72-c/IMG_1436629347-640x458.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/eurasia-vuciqi-po-e-pergatit-popullin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/eurasia-vuciqi-po-e-pergatit-popullin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy